Önemli Simyacılar

'Eğitim Merkezi' forumunda EyLüL tarafından 19 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Önemli Simyacılar Kimdlerdir


  Önemli Simyacılar Hakkında Bilgi

  Simya veya Alşimi Hem doğanın ilkel yollarla araştırılmasına hem de erken dönem bir ruhani felsefe disiplinine işaret eden bir terimdir. Simya; kimya, metalurji, fizik, tıp, astroloji, semiotik, mistisizm, spiritüalizm ve sanat'ı bünyesinde barındırır.Önemli Simyacılardan bazıları şöyle..


  Thomas Norton
  İngiliz şair ve simyacıdır. 300 mısradan oluşan Simya'nın Ordinali (Ordinall of Alchemy) (1477) isimli simya esinli şiir kitabı ile tanınır. Jonathan Hughes'un Arthuryen Mitler ve Simya isimli kitabına göre Norton, Colne-Wiltshire'da dünyaya gelmiş, 1450'lerde bir simyacı olmuştu ve IV.Edward İngiltere'sinde yaşayan bir saray mensubu idi.

  Isaac Newton
  İngiliz fizikçi, matematikçi, astronom, mucit, filozof, ilahiyatçı. En büyük matematikçi ve bilim adamlarından biri olduğu düşünülür. Bilim devrimine ve heliyosentirizm'in gelişmesinde katkıları olmuştur.

  Glauber
  Almanya'da doğmuş ve 1655'de Hollanda'ya taşınmıştır. Modern kimyanın ilk bilim adamlarından kabul edilen Glauber'in deneyleri, yeni devrimler için esin kaynağı olmuştur.

  Nicolas Flamel
  15. yüzyılda yaşamış Fransız simyacı. Simyacıların iki büyük düşü olan ölümsüzlüğü ve felsefe taşı'nı bulduğu iddia edilir. Abraham adlı bir Yahudiden aldığı gizemli bir kitaptan bilgilerini elde ettiği söylenir. Harry Potter'dan ünlü manga/anime serisi Fullmetal Alchemist'e kadar pek çok eserde göndermeler yapılan Flamel'den Brown'un eserlerinde de Sion Tarikatı'nın 8. Büyük Üstadı olarak geçer.


  -Agathodaimon
  -Artephius
  -Giovanni Aurelio Augurello
  - İbni Sina (Avicenna)
  - John Bargel
  - Guido Bonati
  - Petrus Bonus
  -Jacob Bruce
  - Mary the Jewess
  -Daniel Mögling
  - Muhammed ibn Umail al-Tamimi
  - Bernhard Müller
  - Benjamin Musaphia
  -George Rapp
  -Ebu Musa Câbir bin Hayyan
  -El-Razi