Opel Combo

'Resimli Konular' forumunda EyLüL tarafından 16 Tem 2011 tarihinde açılan konu

 1. Opel Combo
  İşte Opel’in Türkiye’de 11 yıl sonra Tofaş’la üretime döndüğü Combo
  11 Yıl Sonra Türkiyede Opel Combo

  Tofaş’ın 150 milyon Euro’luk yatırımla kasım ayından itibaren Bursa’da üreteceği yeni Opel Combo yüzünü gösterdi.
  [​IMG]

  İşte Opel’in Türkiye’de 11 yıl sonra Tofaş’la üretime döndüğü Combo
  16 Temmuz 2011
  İşte Combo
  Tofaş’ın 150 milyon Euro’luk yatırımla kasım ayından itibaren Bursa’da üreteceği yeni Opel Combo yüzünü gösterdi.

  İtalyan Fiat’ın Opel’le yaptığı anlaşma sonrası Tofaş tarafından Bursa’da Opel ve Vauxhall markaları için yılda 40 bin, toplamda ise 250 bin adet civarında üretilmesi planlanan yeni Combo, Kasım ayında bantlardan inip satışa sunulacak. Yeni Doblo platformunda geliştirilen ve üretilecek aracın ilk resmi fotoğrafları dün Opel tarafından tüm dünyaya servis edildi. Opel, yeni Combo’yla birlikte 2000 yılında üretimden çekildiği Türkiye pazarına dolaylı yoldan da olsa geri dönmüş oldu.
  Araç ortak olarak geliştirildi
  Opel ve Vauxhall markaları için toplam 250 bin adet üretilecek olan yeni araç, Kasım ayından itibaren NAFTA hariç Avrupa ve tüm diğer pazarlarda satışa sunulacak. Mevcut Opel Combo’nun yerini alacak ve Fiat Doblo platformu kullanılarak Tofaş tarafından üretilecek olan yeni araç, Cargo, Combi ve Panaroma karoser versiyonlarına sahip olarak banttan inecek. Yeni aracın tasarımı için Russelsheim’daki Opel-Vauxhall tasarım ekibi ile birlikte Fiat Group’un Torino ve Tofaş’daki mühendislik ve tasarım ekipleri birlikte aktif biçimde çalıştı. Tofaş, 2011 yılının son 2 ayında toplam 10 bin adetlik yeni Combo üretip ihraç etmiş olacak. Tofaş CEO’su Ali Pandır, ilk etapta 6 bin adetlik üretim planladıklarını bunu 10 bin adede çıkartıklarını belirterek, “Opel Combo üretimiyle birlikte kapasite kullanımız 2012 yılında yüzde 81’den yüzde 90’a çıkacak. 150 milyon Euro’luk yatırım olacak. Opel Combo için 3’üncü vardiyaya çıkıp 1000 yeni işçi aldık” dedi.
  Doblo üretimi 160 bin olacak
  2012 yılından itibaren ise Opel, Tofaş’tan yılda 40 bin adet yeni Combo olacak. Fiat ve Opel arasındaki anlaşma, Tofaş tarafından Fiat-Opel işbirliği için üretilecek yeni Doblo bazlı 250 bin adet aracı kapsayacak. Böylece proje ömrü boyunca 1 milyon adet üretilmesi planlanan Yeni Fiat Doblo platformundaki araç versiyonlarının toplam üretimi 1.3 milyon adete yükselecek. 2012 yılından itibaren Tofaş, Yeni Fiat Doblo üretim kapasitesini 160 bin adete yükseltecek.

  Doblo’dan farkı tamponları

  FIAT Doblo’nun temellerini taşıyarak, binek ve ticari panel van tiplerinde üretilecek olan yeni nesil Combo’nun panel van versiyonu iki farklı gövde uzunluğuyla dikkati çekecek. Doblo’dan görünüm olarak sadece tamponlarıyla ayrılan yeni Combo’nun binek versiyonundaysa 5 ve 7 kişilik seçenekler bulunuyor. Satılacağı pazarlara dördü dizel olmak üzere toplam 6 farklı motor seçeneğiyle sunulacak olan yeni Opel Combo’da dizel motorların bir bölümü yeni Doblo’dan da tanıdık. Dizel motorlar 1.3 lt (90 HP), 1.6 lt (90 ve 105 HP) ve 2.0 lt (135 HP) olarak sıralanıyor. Benzinli motorsa 1.4 lt (95 HP) gücünde.