Organ Nakli Ve Önemi

'Sağlık Rehberi' forumunda Belinay tarafından 15 Mar 2012 tarihinde açılan konu

 1. Organ Naklinin Önemi


  Görev yapmayacak kadar hasta ve hatta bedene zararlı hale gelen bir organın, bir yenisi ve sağlamı ile değiştirilebilmesi işlemine” Organ Nakli” veya Organ Transplantasyonu “denilir.

  Organ Nakli Ve Önemi


  Teknik Yönüyle Organ Nakli ve Bağışı Organ Bağışının Manası ve Önemi

  Organ bağışı, yaşarken yaptığımız bir bağış ama ölümümüzden sonraki bir uygulamayı yansıtıyor. Canlı vericilerden yapılan nakillerde organlarından birini ya da bir parçasını bağışlamak organ bağışı kapsamında mıdır, Organ bağışının ailemizi ilgilendiren yönleri nelerdir.

  Organ bağışı dediğimizde her şeyden önce ikinci tip organ nakillerini kastettiğimizi vurgulamamız gerek. Yani kadavradan ya da tıbben ölmüş kimselerden olan nakiller için ortaya atılmış bir kavramdır organ bağışı.

  Canlıdan nakillerin genellikle akrabalar arasında olması münasebetiyle tam bir bağış sayılmaması doğaldır. Akraba olmayan bağışlarda da özellikle dünyada uygulandığı şekliyle yakınlığın yanında diğer menfaatlerin de bulunabileceği göz ardı edilemez.

  O nedenle organ bağışı denildiğinde kendimize sormamız gereken asıl soru kendi organlarımızı bağışladığımız kadar en sevdiklerimizin organlarını bağışlayıp bağışlayamayacağımız olmalıdır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Mar 2013
Yükleniyor...