Organ Naklinin Türkiyedeki Durumu

'Sağlık Rehberi' forumunda Sitem tarafından 20 Mar 2012 tarihinde açılan konu

 1. Organ Naklinin Türkiyedeki Durumu nedir  Türkiyede Organ Naklinin Durumu

  Ülkemizde organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısı her geçen gün artıyor. Özellikle kalp, karaciğer ve böbrek nakli bekleyen hastalar, uygun organ bulunamaması nedeniyle hayatını kısa süre içerisinde kaybediyor.

  Türkiyede, yaklaşık 30 bin kronik böbrek yetmezliği hastası, haftanın 3 günü diyaliz cihazına bağlı olarak böbrek nakli olabilmek umuduyla yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Ancak, bu hastaların yılda sadece 600ü bu olanağa kavuşuyor. Diyaliz, böbrek hastaları için geçici bir tedavi şekli iken, bu hastalar için nihai iyileşme, böbrek nakliyle sağlanabilir.
  Kronik böbrek hastalığı dolayısıyla, diyaliz programına alınmış bir hastanın, ülke ekonomisine yıllık maliyeti ise yaklaşık 23 bin dolar. Ülkemizde 30 bin kronik böbrek yetmezliği hastası, haftanın 3 günü diyaliz cihazına bağlı olarak yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Bu hastalar için, cihaz yatırımı hariç, yılda yaklaşık 600 milyon dolarlık bir kaynak gerekiyor. Oysa organ nakli yapılmış bir böbrek hastasının ilk yıl maliyeti diyalizle neredeyse aynı düzeyde gerçekleşmekte, ancak bundan sonraki yıllık tedavi maliyeti 10 bin dolara düşmektedir.  alıntı
   
Yükleniyor...