Örgüde takma kol nasıl yapılır?

'El Becerileri' forumunda Burcu tarafından 14 Oca 2016 tarihinde açılan konu

 1. Bugünden itibaren her gün sizlere farklı bir örgü tekniği ve çeşidi hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Örgüye yeni başladığım için ben öğrendikçe sizlere de anlatacağım.

  Özellikle bayan ve çocuk örgülerinde o kadar çok model ve çeşit varmış ki araştırmaya başlayınca yok artık dedim kendi kendime.

  İlk olarak örgüde takma kol nasıl yapılır? diyerek ilk tekniği anlatmaya başlayayım.

  Örgüde standart olarak en çok kullanılan kol modelidir. Bilekten kol bordürü örülüp belli aralıklarla örgünün iki kenarından ilmeklerin arttırılması ve koltuk altından itibaren ilmeklerin kol yuvarlaklığı verilmesi için kapatılması ile oluşan bir uygulamadır. Diğer kol çeşitlerinden daha çok kullanışlı olması
  bakımından çok tercih edilir.
  takma_kol.jpg
  * Kol oyuntusu yaparken bedende uygulanan kol oyuntusu ölçüleri dikkate alınarak uygulama yapılmalıdır. Yani örgünün ön ve arka bedenini örerken kol oyuntusunu 3+2+1 olarak yapmışsanız kolu örerkenki kol oyuntusunu da aynı ölçülerde yani 3+2+1 olarak vermeniz gerekir.

  İpin ve şişin kalınlığına göre ilmek ve sıra sayısı değişir. Önemli olan ilmek sayısını orantılı olarak eksilterek kola uygun şekli vermektir. Kola uygun şekli verebilmek için kesimlerde değişiklik yapılabilir.
  takma_kol-1.jpg takma_kol-2.jpg
   
Yükleniyor...