Orman ile ilgili kompozisyon

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Aysell tarafından 20 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. Ormanla ilgili kompozisyon


  Öncelikle orman ne demektir onu öğrenelim. Orman; ağaç, bitki, hayvan ve mikroorganizma gibi canlıların yaşadığı sistemdir. Bu canlılar hava,toprak, su, ışık ve sıcaklık gibi fiziksel çevre faktörleri ile karşılıklı ilişkiler içindedir. Bunlar kendi aralarında bir ekosistem oluşturur.

  Ormanların insanlara ve çevreye sağladığı bir çok yarar vardır. Bunlara bakacak olursak öncelikle insan sağlığında etkilidirler. Çünkü yerleşim alanları çevresindeki gürültü ve hava kirliliğini önlerler. Ayrıca ormanlar yağışları kök, gövde, dal ve yapraklarıyla tutarak su varlığını korurlar. Ormanların en önemli yararlarından biri ise erozyonu önlemeleridir. Bunu rüzgarın hızını azaltarak ve toprağı kökleri ile tutup taşınmasını önleyerek yaparlar. Ormanlar hayvanlar için bir yuvadır. Nesli tükenmekte olan hayvanların korunması ve barınmasında önemli rol oynarlar. Ormanın iklimle ilişkisine baktığımızda ise çift yönlü bir ilişkileri olduğunu görürüz. Ormanlar depoladıkları karbon sayesinde iklim üzerinde olumlu etki yaparlar. Örneğin sıcağı ve soğuğu dengeler. Ormanlar rüzgarın hızını azaltır ve kurutucu etkisini ortadan kaldırır. Su buharını soğutarak yağmur haline gelmesini sağlar.Bunların yanında ormanların sayamadığımız birçok yararı vardır. Ormanların insanlara ve çevreye olan yararlarının yanı sıra ülkeye ve turizme olan katkıları da yadsınamaz.

  Bize bunca yararı olan ormanlarımızı korumak da bize düşüyor. Orman yangınlarına ve ağaç kesimlerine engel olunmalı, yakıt olarak odun kullanımı azaltılmalıdır. Bunun yanında ormanlar temiz tutulmalıdır. Dünyanın akciğerlerini kirletmeyelim!

  Aysell
  Forumdas.net​
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 23 Ara 2012
 2. çok teşekkür ederim ödevimde bana çok yardım ettiniz bu kompozisyonu okuyarak özetini çıkarttım ve orman hakkında yeni şeyler ögrendim çok sagolun
   
 3. çok yardımcı oldu
   
 4. güzel ama biraz kısa kalmış :(
   
 5. Süper olmuş :D
   
 6. süperrrrrrrrrrrrr
   
 7. benim işime yaradı ama biraz daha çeşit olsaydı daha çok işime yarardı olsun yinede işime yaradı saol'un :)
   
 8. Çok, güzel sağol admin ama yazmadım çnk hoca btn stelere baktı yanımnda forumdaslar.com gizli bi site olsaydı veya adı gizlikopyaforum.net olablrdi ve gzleynce yani "meb"'ler gremiycek domainii alnca olcaktı ama yinede saoln işime yarar :D
   
 9. Çooook kisa en az 11 paragraf istedi hoca
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Ara 2014
 10. Bana göre 5.sınıfa giden bir öğrenci için çok ağır olmuş ancak iyi anlatmışınız.Liseye giden öğrenci için güzel olmuş.

  TEBRİK EDİYORUM SİZİ
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 17 Ara 2014
 11. Size çok teşekkür ederim. Başarılarınızın devamını dilerim...:f118:;)<3:f77:
   
 12. Güzel ama idare eder
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 16 Nis 2015
Yükleniyor...