Oruç ibadetinin bireye ve topluma kazandırdıkları hakkında bilgi

'Sorularla İslamiyet' forumunda Nalan tarafından 17 Haz 2013 tarihinde açılan konu


 1. Yüce Allah, bizim ibadetlerimize muhtaç değildir. İbadetlerin karşılığı yalnız Allah'tan beklenir. Oruç ibadeti de Allah rızası için yapılır. Allah, insanların yararına olmayan bir şeyi ister mi? Allah'ın yapılmasını istediği ibadetlerin hepsi bizim yararımızadır.
  Oruç tutan insan, her şeyden önce Allah'ın isteğini yerine getirmiş olur. Bu nedenle onun sevgisini ve hoşnutluğunu kazanır. Kendisi de huzurlu ve mutlu olur.
  Oruç tutan insanlar, gün boyunca bir şey yiyip içmezler. Böylece zorluklara karşı sabretmeyi öğrenirler. Oruç tutmak insanın nefsine hakim olmasını, sorumluluk bilincini geliştirmesini sağlar.
  Oruç, insan sağlığı açısından yararlı bir ibadettir. Hz. Muhammed; " Oruç tutun ki sağlıklı olasınız " buyurarak orucun insan sağlığı açısından yararına dikkat çekmiştir.
  Oruç insanın davranışlarını güzelleştirir. Oruç tutan insan, sahip olduğu nimetlerin değerini daha iyi anlar. Bunları beğenmezlik etmez. Acıktığı zaman, bir lokma ekmeğin, bir yudum suyun ne kadar değerli olduğunun farkına varır. Böylece bu nimetleri savurganca kullanmamayı öğrenir ve israftan kaçınır.
  Oruçlu insan, bütün gün ibadet halinde olduğunun bilincindedir. Kötü davranışlarda bulunmanın kendisine yakışmayacağını bilir. Bu bilinçle kişi, her zamankinden daha çok, kötü davranışlardan kaçınır, iyi davranışlara yönelir.
   
Yükleniyor...