Oruca ne zamana kadar niyet edilebilir?

'Sorularla İslamiyet' forumunda HazaN tarafından 28 Haz 2014 tarihinde açılan konu

 1. Ramazan ayında oruç tutacak kimselerin bilmesi gereken konulardan bir tanesi de oruca niyetlenmektir. Bu konuda doğru bilinen pek çok yanlış vardır. Bu yanlışların düzeltilmesi için Oruca ne zamana kadar niyet edilebilir, Ramazan orucuna nasıl niyet edilir, niyet etmeden oruç tutulur mu bu sorulara cevap vermeye çalışalım.

  Tutacağımız oruca Dahve Vakti nden önce niyet etmemiz gerekiyor. Peki nedir dahve vakti ? Dahve vakti oruç müddetinin yarısıdır. Yani imsak vakti ile iftar vakti arasındaki sürenin yarısıdır.

  Ben Konya'da yaşadığım için Konya imsak vakti ile iftar vakti arasındaki süreyi hesaplayacağım.

  Konya'da imsak vakti 03.15, iftar vakti ise 20.26 aradaki fark 17 saat 11 dakika. Bu süreyi ikiye bölüyoruz. Çıkan sayı yaklaşık olarak 8,5 saat şimdi yapmamız gereken ise imsak vaktine bu sayıyı eklemek.
  03.15+08.30= 11.45

  Öğlen saat 11.45' e kadar benim tutacağım oruç için niyet etmem gerekiyor. Sizlerde bulunduğunuz ilin imsak ve iftar vakitlerine göre bu sayıyı hesaplayabilir ve bu saatler içinde niyet edebilirsiniz.

  Ramazan ayında niyet etmeden oruç tutulmaz. Niyet ederken "Niyet ettim Allah rızası için bugünkü orucumu tutmaya" şeklinde niyet etmeliyiz. Her gün niyet etmemiz gerekir.