Oruçluyken krem sürülür mü?

'Kişisel Bakım' forumunda Burcu tarafından 5 Haz 2015 tarihinde açılan konu

 1. soru.
  Vücudumuzdaki yara, bere ya da ağrılar için cildin üzerinde bulunan ve teneffüse yarayan gözeneklerden içeriye nüfuz eden kremler orucu bozmaz.

  Ancak açık bir yaranın üzerine krem sürmek her halukârda şüphelidir, bunu tercih etmemek gerekir. Herhangi bir yara vs. söz konusu değilse, krem kullanmanın oruca bir zararı yoktur.

  Baştaki veya karında ki bir yaraya konulup yaranın rutubetiyle ıslanarak dimağa (kafanın içi) veya içeriye gitmeyen bir ilaçtan dolayı bil’ittifak oruç bozulmaz. Fakat böyle bir yaraya konulup dimağa veya içeriye gidip gitmediğinden şüphe edilen bir ilaç İmam-ı Azama göre orucu bozar. Çünkü böyle bir ilaç adeta içeriye nüfuz eder. İmameyn’e göre böyle bir şüphe orucu bozmaz. (Büyük İslam İlmihali) Görülüyor ki; Açık bir yaranın üzerine krem sürmek her durumda şüphelidir, bunu tercih etmemek gerekir. Herhangi bir yara vs. söz konusu değilse, krem kullanmanın oruca bir zararı yoktur

  Başka bir deyişle;
  Dört mezhepte ve bütün imamlara göre, “yara”ya konulan ilaç, cevfe yani içeriye giderse oruç bozulurken Dört mezhepte de, “sağlam deri”ye konan ilaç, gıda ve deva, emilip içeriye nüfuz etse de oruç bozulmuş olmaz.
   
 2. Arkadaşlar daha önceden benim kullandığım .... krem ile ilgili ilim sahibi hocalara bir sorum olmuştu. Orucun bozulacağı yönünde bana cevap verdiler. Bu tabi ki için değil diğer kremler içinde geçerlidir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Eyl 2015
Yükleniyor...