Oruçluyken spor yapmak

'Sorularla İslamiyet' forumunda Burcu tarafından 26 May 2015 tarihinde açılan konu

  1. Ramazan ayının girmesiyle birlikte hayatımızda bir aylık ciddi bir değişiklik yaşanır. Pek çok aktiviteden uzak durur, pek çok alışkanlığımızdan vazgeçeriz bunu yapma amacımız ise hem nefsimizi, hem bedenimizi hem de ruhumuzu terbiye etmekten başka bir şey değildir aslında. Dünya üzerinde yaşayan milyonlarca aç insanın ne hissettiğini bir an olsun hissedebilmek ise Ramazan ayının diğer bir güzelliği.

    Evet Ramazan'ın girmesiyle birlikte hayatımızda önemli rolü olan pek çok şeyden vazgeçiyoruz yemek, içmek ve spor yapmak. Yaz aylarında uzun ve sıcak günlerde hem aç hem de susuz kalmak ister istemez vücudu bitkin düşürebiliyor bu nedenle eğer amatör sporcu değilseniz spor aktivitelerini biraz ertelemeyi düşünmenizde fayda var. Ya da iftar saatinden sonra fazla zorlamadın egzersiz yapılabilir.

    Ramazan ayında öğlenden sonra spor yapmak kan şekerini düşürebilir. Sağlığınızda ciddi sorunlara neden olabilir. Spor yapmadan duramam diyorsanız ya iftardan ya da sahurdan en az iki saat sonra kendinize spor saati ayarlayabilirsiniz

    Eğer spor hayatınızın bir parçası ise o zaman ramazan ayında da iftar sonrası ya da sahur sonrası vücudunuzun alışık olduğu fazla yorucu olmayan spor faaliyetinize devam edebilirsiniz. Ancak dozunu azaltmayı sakın ihmal etmeyin aksi halde tansiyon ya da şeker düşüklüğü gibi sorunlara bağlı olarak bayılma yaşanabilir.
     
Yükleniyor...