Oruçluyken vücuttan tüy alınır mı?

'Sorularla İslamiyet' forumunda Habibe tarafından 16 May 2016 tarihinde açılan konu


 1. Gerçek bir müslüman temiz olmalıdır. Çünkü dinimiz temizliği emreder. dinimizin esası temizlik olduğu için kişinin önce kendi bedenini temizlemesi sonrasında ise evini, kapısının önünü, çevresini temizlemesi gerekir.

  Peygamber efendimiz temizlikle ilgili şöyle söylemiştir; “Müslümanlık temizlik dinidir. Temiz olun! Cennete ancak temiz olan girer.” bu hadisi şerifte de temizliğin ne kadar önemli olduğu bir kez daha açıkça belirtilmiştir.

  Bu hadisi şeriften yola çıkarak kişinin temizliğe dikkat etmesinin çok önemli olduğu sonucuna ulaşılmaktadır. Temizlik önce insanın içinde başlar. Ruhunu temizleyen insan işin büyük bir kısmını geride bırakmış demektir. Sonrasında ise vücut temizliği gelir.

  İslami kaynaklara bakıldığı zaman erkeklerde vücut temizliğinden kasıt şudur: “Her hafta etek tıraşı olmak, bıyıkları kısaltmak, koltuk altını temizlemek, tırnakları kesmek sünnettir. Bunları kırk günden fazla yerine getirmemek -bütün mezheplere göre-mekruhtur. Hanefilere göre bu tahrimen mekruhtur.”

  Kadınlarda da durum aslında çok farklı değildir. Hem temizlik için hemde sıhhat için kadınlarda vücutlarındaki kılları temizleyebilirler. Özellikle kadını çirkinleştiren yüzdeki tüyler alınabilir. Koltuk altı kılları ile avret mahallindeki tüyleri almakta dinimizin emirleri arasındadır.

  Genel olarak bakıldığı zaman halk arasında etek traşı olarak bilinen temizlik sayesinde vücutta oluşması muhtemel kötü kokuların engellenmesi sağlanır. Yine koltuk altının tüylerden temizlenmesi aşırı terleme sonucu oluşacak olan kötü kokuları engeller.

  Bu nedenlerden ötürü insanların belirli zaman aralığında vücutlarındaki kılları temizlemesinde bir sakınca yoktur kaldı ki bu temizlik bazen ramazan ayında oruçluyken dahi yapılabilir. Oruçluyken yapılan bu işlemler orucu herhangi bir şekilde etkilemez.

  Ancak günümüzde pek çok bayanın tercih ettiği ancak dinimizce uygun olmayan bir yöntem bulunmaktadır. Bu yöntem özel mekanlarda bayanlar tarafından avret mahallindeki tüyler temizlenmektedir. Hepimizin bildiği gibi kadınlar arasında da göbek ile diz arası birbirine mahremdir bu nedenle avret yeri temizliği bir başka bayana yaptırılmaz.
   
Yükleniyor...