Orucun ilk günü 2011

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda ZeuS tarafından 27 Tem 2011 tarihinde açılan konu

 1. 2011 orucun ilk günü
  sıcakta oruç nasıl tutulur


  On bir ayın sultanı Ramazana sayılı günler kala sanırım herkesin düşündüğü ilk şey sıcakta nasıl oruç tutacağız. Yaz aylarında özellikle kavurucu sıcaklarda oruç tutmakta zorlansak ta diğer mevsimlere göre sevabının kat kat olduğunu hepimiz bilincindeyiz.31 Temmuz Pazar günü ilk teravih namazı ile başlayacak olan Ramazan ayının bereketli ve sabırlı bir şekilde geçmesini dilerim.İlk iftarımız pazartesi günü olacak..Yani 1 Ağustos Pazartesi gününü oruçlu geçireceğiz.

  Resulullah Efendimiz şöyle buyurmustur: Sıcak günlerde oruç tutmak cihattır.Özellikle yazın bu sıcak günlerinde çoğumuz evimizde işyerinde sıcaktan bunalarak zaman geçiriyoruz.
  Ebu Bekir ibni Abdurrahman anlatıyor:

  “Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellemi oruçlu iken sıcaktan dolayı başına su dökerken gördüm.” (Müsned 3:292, 319)

  Sıcak yaz günlerde oruç tutarken susuzluğa karşı dayanmak için başa su dökmek, duş almak oruçluyu rahatlatır, günü tamamlamayı kolaylaştırır.

  Bu şekilde serinlemek hadiste belirtildiği gibi aynı zamanda bir sünnet-i seniyyedir, Peygamberimizin uyguladığı bir yoldur.

  2011 yılı Ramazanda orucun ilk gününde; en erken orucu Hakkarililer, en geç de Çanakkaleliler açacak. Buna göre iftar Hakkari'de 19.23'de, Çanakkale'de 20.39'da yapılacak.

  Ramazan'ın ilk günü imsak vakti Ankara'da 03.56'da, İstanbul'da 04.06'da, İzmir'de 04.26'da girecek.
  İftar ise Ankara'da 20.12'de, İstanbul'da 20.30'da, İzmir'de 20.32'de olacak. İlk gün Ankaralılar 16 saat 16 dakika, İstanbullular 16 saat 24 dakika, İzmirliler 16 saat, 6 dakika oruç tutacak. İlk teravih namazı için ise ezan Ankara'da 21.48, İstanbul'da 22.09'da.

  Diyanet Başkanlığı Ramazan dolayısıyla il müftülüklerine gönderdiği genelgeyle müftü, vaiz ve din görevlilerinin Ramazan ayı boyunca hastane, hapishane, çocuk ıslahevi ve çocuk yuvası gibi yerleri ziyaret etmeleri istendi. Genelgede, ihtiyaç sahibi, öksüz, yetim, hasta, yaşlı, fakir ve engellilerle ilgilenecek, maddi durumu iyi olan vatandaşların gösterişli iftar davetleri vermek yerine, halkla bütünleşmeyi sağlayan, ihtiyaç sahiplerinin iştirak ettiği iftarlara yönelmeleri yönünde öncülük yapılması tavsiyesinde bulunuldu.

  Herkese şimdiden hayırlı ramazanlar dilerim...
   
Yükleniyor...