Orucun islam dinindeki yeri ve önemi

'Sorularla İslamiyet' forumunda EyLüL tarafından 12 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Oruç, sözlük anlamı, kendini tutmak,sakınmaktır.

  Dini manada ise imsak vaktinden iftar vaktine kadar ibadet niyetiyle yemekten,içmekten,cinsel ilişkiden sakınmak demektir.

  Oruç, insanın manen ve maddeten yükselmesini sağlayan bir ibadettir.

  Oruç ibadetinde, insanı günahlardan koruma özelliği vardır. Bir insan, günahlardan uzak durabilirse, günah işlemekten kendisini koruyabilirse o insan melekleşir.

  Oruçlu insan sabretmeye, güçlüklere tahammül etmeye ve katlanmaya göğüs gerebilecek bir denemeye girendir. Oruçta sabretmeye alışmak vardır. Sevgili Peygamber Efendimiz (Aleyhisselam) Essiyamü nıfussabr. buyurmuştur. Manası: Oruç, sabrın yarısıdır. demektir.

  Gene Sevgili Peygamberimiz Hazret-i Muhammed (Aleyhisselam) Efendimiz orucun günahları affettireceğini Hadis-i Şeriflerinde şöyle buyurmaktadır.

  Bir kimse inanarak ve sevabını Allahü Teala'dan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa, o kimsenin geçmiş günahları affolunur. Hadis-i Şerifiyle oruç ibadetini tam manasıyla tutan kimse Cenab-ı Hakkın mağfiretine nail olduğunu bildiriyor.

  Resulü Ekrem buyurur ki: Lissaimi ferhatani: Ferhatün inde fıtrihi ve ferhatün inde likai Rabbihi." Manası: "Oruçlu için iki ferahlık an vardır. Biri, iftar zamanıdır. Biri de kıyamet günü Rabbinin huzuruna çıkıp orucu sayesinde mükafata nail olduğu andır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 19 Haz 2014
Yükleniyor...