Orucun Sağlığa Faydaları Nelerdir

'Sorularla İslamiyet' forumunda Merve tarafından 25 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Orucun Sağlığa Faydaları

  Orucun Sağlığa Faydası

  Oruç insan sağlığı açısından son derece önemlidir ve değerlendirilmesi gerekir. Uzmanların yaptığı açıklamalara göre oruç, başta obezite olmak üzere birçok rahatsızlığın tedavisinde faydalı olduğu gözlenmiştir.

  Ramazan ayının mide sağlığı açısından da birçok faydası vardır. Oruçlu iken mide boşaldığı için; mide yenilen gıdaları eritmek için çok çalışmak zorunda kalmaz ve böylece rahatlamış olur. Fakat iftarda ağır ve çok yemek yiyerek mideyi fazla yormamak gerekir.

  Oruç vücuttaki birçok organın dinlenmesini sağlar. Mide başta olmak üzere, karaciğerin de dinlenmesine yardımcıdır. Midenin rahatlaması direk olarak bütün organların rahatlamasına neden olur. Böylece vücut dinlenmeye çekilir ve kendini yenilemeye yardımcıdır. Sadece bedenen değil, ruhsal olarak da rahatlık içindedir. Kişide bir sakinlik hali oluşur. Ayrıca vücuttan birçok toksin dışarı atılır. Mide vücutta baskı yapmadığından dolayı, stres azalır, damar sertliği en az seviyeye iner. Kısaca oruç insan sağlığı için bulunmaz bir nimettir.


  alıntı
   
Yükleniyor...