Osmanlı Evleri

'Tarih Bölümü' forumunda Aysell tarafından 22 Ara 2009 tarihinde açılan konu

 1. Osmanlı Ev Resimleri
  Osmanlı Evleri Safranbolu Evleri


  [​IMG]

  Osmanlının muazzam mimari sanatını günümüze taşıyan evler şüphesiz ki Safranbolu evleridir.
  Bu evler yaklaşık 80 – 140 yaş aralığında olan evlerdir ve çoğunlukla Anadolumuzda rastlanır. Bu evlerin biçimini belirleyen üç temel unsur vardır ki bunlar ;
  Çok nüfuslu büyük aile yapısı, iklim, kültürel ve maddi zenginlik. Bir ailede karı kocanın normal olarak üç ya da dört veya daha fazla çocuğu vardır. Erkek evlat evlendirilince ona ayrı bir ev açılmaz, gelin aynı eve getirilir. Amcalar, yengeler, halalar ve torunlarında dahil olduğu aile hep birlikte bir evde yaşarlar.
  [​IMG]

  Kalabalık aile yapısının yanında evlerde haremlik - selamlık ayrımı vardır. Çoğunlukla yüksek duvarlar üzerine kurulmuş, dışa taşkın üst katlar yapıya estetik bir görünüm kazandırır. Ahşap çatkılı, taş ve kerpiç örgülü duvarlar beyaz badanalıdır. Meyve bahçeleri içindeki konumları, planları, selamlık köşkleri, iç düzenlemeleri, sedirlerle çevrili fıskiyeli havuzları, ahşap işleri (tavanlar, kapılar, dolaplar ), yaşmaklı ocakları, geniş saçakları, kabaralı süslü halkalı kapıları ile İşte tüm bunların sonucu olarak evler büyük hacimlidir. Bu tip evlerindeki çıkmalar, evin dış görünümünü tek düzelikten kurtardığı gibi, bu çıkmaların yanlarında yer alan pencereler sedirde oturanların sokağı baştan başa görmesini sağlar. Evlerin pencereleri özel tasarlanmış, dar, uzun ve sayıca fazladır. Genelde de bu pencereler “ Cumba” adı verilen ahşap kafeslerle süslenmiştir. Bu içten geniş görünüm ve dıştan güzellik kazandırır. Bu evler genel olarak giriş dahil olmak üzere 3 kattan oluşur:

  [​IMG]

  1 - Zemin, Giriş katı ( Eyvan – Taşlık )
  2 - 1. Kat, Kapılarının hayat – Sofa adı verilen orta salona açılan odaların olduğu kat
  3 - 2. Kat, Büyük mutfak ve Hizmetlilerin kaldığı kat
  1. Kat : Genel olarak bahçe ile aralarında halk dili ile “ BAHNA ” diye adlandırılan bir paravan veya seperatörle ayrılmış, evin hanımının gününün büyük bölümünü geçirdiği, Ahırın, Büyük Ocağın, Kuyunun veya çeşmenin, Kilerin bulunduğu zemini taş olan, Binanın ana kapısından
  ( Cümle Kapısı ) girişde misafiri karşılayan ilk mekandır. Cümle kapısı kendine has kilit düzeneğiyle ve kapı zili yerine kullanılan kapı tokmaklarının özelliğiyle evlerin en gözde birimlerinden biridir. Evler haremlik – Selamlık olduğundan kapı tokmaklarıda ona göre tasarlanmıştır. Kapılarda kalın ve oldukca görkemli değişik motiflerde yapılan bir demir tokmak bulunur, bu tokmağın kapıya değdiği yerde bulunan demir perçine vurmasıyla çıkan tok ses sayesinde evde bulunan halk gelen kişinin erkek olduğunu bilir ve kapıyı evin erkeği veya erkek hizmetli açar. Bunun hemen altında bulunan yuvarlak halka şeklinde, bir tokmaktan ziyade küçük bir çampari ye benzeyen halka vardır ki bunu da kapı zeminindeki metal aynaya vurduğunuzda cılız ama duyulacak bir ses çıkartırki bunda da gelen kişinin bayan olduğu anlaşılır ve kapıyı evin hanımlarından veya hizmetlilerinden bir bayan açar. Taşlık olarak kullanılan bu bölümde yakacak odunların istiflenmesi için ayrılan bölüm vardır ki burayada “ KOR” adı verilir. Kışların sert veya yumuşak geçtiği “ .... kor odun yaktık ” cümlesiyle de halk tarafından belirtilir.

  2. Kat : Genelde evin oturma odası ve yatak odası olarak kullanılan odalarının bulunduğu, küçük bir mutfak ve bunların ortak kullanımına açık bulunan yöre halkına göre sofa & hol & hayat adları verilen salonun bulunduğu kat dır. Burada bulunan odalara örnek olarak, Baş oda – Gelin odası – vb, lerini söyleyebiliriz. Mutfak ile selamlık arasında yemek servisinde kullanılan bir ahşap dolap yer alır. Gündelik yaşam orta katta geçer. Kışın bu katın ısıtılması daha kolay olur. Zira diğer katlara oranla daha basıktır. Her odada sedir düzeni ve ocak vardır. Odaların her biri bir aileyi barındırabilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu yüzden her odada ahşap dolapların içinde duş alınabilecek, banyo yapılabilecek ve gerektiğinde de yüklük olarak kullanılabilecek “ gusülhaneler ” vardır. Her odanın tavan süslemeleri birbirinden farklıdır. Bir kısım büyük konaklarda havuzlu odalar bulunmaktadır. Bu katta bulunan mutfak gündelik yemek işlerinde kullanılan küçük ölçekli bir mutfaktır.

  3. Kat : Bu kat genelde orta kattan daha yüksektir. Kat aralarında birbirinden farklı ahşap trabzanlarla süslü merdivenler kullanılır. Üst katta büyük günlerde, bayramlarda, kutlamalarda ve konuk ağırlanacak günlerde kullanılmak üzere yapılmış büyük mutfak bulunur. Bunun yanı sıra burada hizmetliler için yapılmış bir de oda bulunmaktadır.
   
Yükleniyor...