Osmanlı imparotorluğunun Askeri Yapısı nasıldı?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 28 Kas 2012 tarihinde açılan konu

 1. Osmanlı imparotorluğunun Askeri Yapısı nasıldır?

  Cevap: Osmanlı imparotorluğunun Askeri Yapısı nasıldı?

  Osmanlı Devletinin Askeri Yapısı

  Osmanlı ordu teşkilatı, Osmanlı İmparatorluğu Ordusu veya resmi adıyla Ordu-yi Hümâyûn Osmanlı İmparatorluğu Ordusu'nun tarihi iki ana döneme ayrılabilir.Klasik Dönem, Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluşu olan 1299 yılı ile 19. yüzyılın başlarındaki askeri reformlar arasındaki dönemi kapsamaktadır.Modern Dönemde ordu; Kara Ordusu, Deniz Ordusu ve Hava Ordusu olmak üzere üçe ayrılmıştır.Osmanlı İmparatorluğu Ordusu Klasik Dönem Osmanlı ordu teşkilatı, Anadolu Selçukluları, İlhanlılar ve Memlüklüler devletlerinin askeri teşkilat yapılarından belirli ölçülerde yararlanılarak kurulmuştur.

  Osmanlı İmparatorluğu Ordusu'nun Başkomutanlık görevini Hakanlar yapmışlardır.Yaya ve atlılardan oluşturulan kısma yaya süvarileri ise müsellem şeklinde adlandırılmıştı. Kapıkulu Ocakları'nın kuruluşuna kadar savaşlarda fiili olarak hizmet gördüler.

  Kapıkulu Ocağı
  Kapıkulu Piyadeleri; Acemi Ocağı, Yeniçeri Ocağı, Cebeci Ocağı, Topçu Ocağı, Top Arabacılar Ocağı, Humbaracı Ocağı, Lağımcılar, Sakalar, Solaklar

  Kapıkulu Süvarileri: Silahtar, Sipahi, Sağ Ulufeciler, Sol Ulufeciler, Sağ Garipler, Sol Garipler'den oluşmaktaydı.

  Eyalet Askerleri
  Yerli Kulu; Azab, Sekban, Tüfenkçi, İcareli

  Serhat Kulu: Deliler (Deli), Gönüllüler, Besliler, Topraklı Süvari,Tımarlı Sipahiler ve Akıncılar


  Osmanlı Ordusunda Rütbeler

  Müşir (Mareşal)
  1. Ferik (Orgeneral)
  Ferik (Tümgeneral ile Korgeneral arası)
  Mirliva (Tuğgeneral ile Tümgeneral arası)
  Miralay (Albay)
  Kaymakam (Yarbay)
  Binbaşı
  Kolağası (Kıdemli Yüzbaşı)
  Yüzbaşı
  Mülâzımı sâni (Üstteğmen)
  Mülâzımı evvel (Teğmen)
  Çavuş
  Onbaşı
  Nefer

  Osmanlı Ordusu'nda kullanılan silahlar

  Osmanlı ordusunda; alemkılıç, ok, sapan, bozdoğan, topuz da denilen gürz, kamçı, döğen, balta, meç, şimşir, gaddara, yatağan, hançer, kama, mızrak, cirit, kantariye, kastaniçe, süngü, zıpkın, tırpan, çatal, halbart, mancınık, müteharrik kule, şayka, zarbazen, miyane zarbazen, şahî zarbazen, şakloz, drankı, bedoluşka, marten, ejderhan, kolonborna, miyane, balyemez adlarındaki toplar şişhaneli karabina, çakmaklı, fitilli çeşitleriyle tüfek, tabanca, zırh, karakal, miğfer, dizçek, kolçak, kalkan da düşman silâhından muhafaza için kullanıldı.

  Modern Osmanlı Ordusu
  Osmanlı kara Kuvvetlerinin yeniden teşkilatlanması, Balkan Savaşları yenilgisinin hemen sonrasında başlanarak, I. Dünya Savaşı öncesinde tamamlanmıştır. Bu teşkilatlanmaya göre Kara Kuvvetleri, Harbiye Nezaretine bağlı dört ordu müfettişliği halinde, biri bağımsız 13 kolordu ve bunlara bağlı 38 piyade tümeni (ikisi bağımsız) ve dört süvari tümeninden oluşmaktaydı. Ayrıca Çanakkale ve İstanbul Boğazları ile; Çatalca, Edirne, Erzurum, İzmir Müstahkem Mevkileri de Kara Kuvvetleri Teşkilatında yerlerini koruyorlardı.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Şub 2017
Yükleniyor...