Osmanlılarda Tatlı Çeşitleri

'Damak Keyfi' forumunda EyLüL tarafından 23 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Osmanlılarda Tatlı Çeşitleri
  Osmanlılarda Tatlı Çeşitleri Tarifleri

  Sakız Muhallebi (Sübyeden)

  Malzemeler
  150 gr. pirinçten yapılmış sübye
  20 gr. sakız
  2 kg. süt
  300 gr. toz şeker

  Hazırlanışı
  Sübyenin yapılışı: Kırık pirinç taşlarını dikkatlice ayıklayıp üç dört defa suyunu süzdürerek yıkayıp pirincin 5 santim üzerini aşacak vaziyette ılık su doldurup bırakınız ve sabahleyin hiç karıştırmadan tencereyi eğip pirinç seviyesine kadar suyunu süzdürüp dökünüz. Küçük bir değirmende değirmenin akış ağzının önüne bir kap koyarak üstten de pirinci koyup kolunu çevirerek çekiniz. Tencerenin içine akmış olan koyu süt gibi duran beyaz şeye sübyedir. İyice karıştırıp çok ince bir ipek veya naylon elekten süzdürünüz.
  Sakızı temiz bir tülbente bağlayıp sütün içersine atınız ve sütü ateşe koyarak şekeri ilâve ediniz. Hafif hafif karıştırarak kaynattıktan sonra sübyeyi karıştırarak ilâve ediniz ve devamlı ağır ağır karıştırarak 10 dakika pişirerek ateşten alınız ve bir kevgirle sakızlı tülbenti çıkarıp atınız ve muhallebiyi kaselere koyup soğuyunca servis ediniz.

  Sütlü Elmasiye Ve Cevizli Tatlı

  Elmasiye Malzemeleri

  200 gr. manda sütü
  125 gr. şeker
  15 gr. elmasiye (jelatin)
  5 gr. gül suyu
  Kabak için;
  200 gr. Kabak
  125 gr. Şeker
  20 gr. Ceviz
  Karlama icin;
  150 gr. Buz
  50 gr. kudret helvası
  20 adet gül yaprağı (dekor için)

  Malzemeler
  Süt ve şeker kaynatılır. Elmasiye bir kapta soğuk su ile eritilerek kaynayan süte ilave edilir. Ocaktan alınarak soğumaya bırakılır ve soğumaya yakın gül suyu eklenir. Kabaklar, kabuğu ile birlikte, seker içerisinde 1 saat kadar dinlendirilir. Az miktarda limon suyu ekleyip üzeri kapatılarak pişirilir. Buz ya da kar, kudret helvası ile karıştırılıp; soğuk bir buz ya da kabın içerisine konulur. Son olarak, elmasiye, kabak tatlısı ve karlama gül yaprakları dekoru ile birlikte servis edilir


  SÜTKERİYE

  Malzemeler

  1 kilo süt
  Yarım kilo tereyağı
  2.5 su bardağı un
  400 gram tozşeker
  1 tatlı kaşığı tarçın

  Un ve tereyağı bir tencerede 45 dakika ağır ağır kavrulur. Kavrulma işlemi bittikten sonra üzerine şeker ve süt de ilave edilerek karıştırılmaya devam edilir. Kaynamaya başlayınca 10 dakika daha pişirilip tepsiye alınır. Tepsi ateşe oturtulur ve altı kızarana kadar pişirilip, tarçınla birlikte servis edilir.

  Elmasiye

  Malzemeler
  40 gr. jelâtin (16 yaprak)
  800 gr. su
  200 gr. arzu ettiğiniz meyve suyu
  1 çimdik vanilya
  5 yumurtanın beyazı

  Hazırlanışı
  Jelâtini bol soğuk buzlu suya yaprak yaprak atıp karıştırınız ve 2 saat ıslayınız. Normal su ile ıslarsanız kuvvetinden kaybeder. Eğer ıslamazsanız berrak olmaz ve kokar.
  İki saat sonra aluminyum olmayan temiz bir tencereye tercihan çelik tencereye elinizle susuz olarak jelâtini çıkarıp üzerine yumurta beyazını dökünüz, sonra ağaç spatula ile karıştırınız.
  Su, meyve suyu, şeker ve vanilyasını da ilâve edip ağır ateşte 5 dakika iyice karıştırdıktan sonra altındaki ateşi kızlandırıp devamlı ağır ağır karıştırarak tam kaynamağa yakın zamana geldi mi ateşten alınız. İçinde karıştırdığınız spatulayı çıkarıp 10 dakika dinlendiriniz. Temiz bir peçete veya 3, 4 katlı tülbentten karıştırmadan, üzerinde toplanan yumurta beyazını parçalayıp, bastırmadan yalnız berrak suyu süzünüz. Arzu ettiğiniz zaman kullanmaya hazırdır.
   
Yükleniyor...