Öss sistemi değişiyor mu??

'Eğitim Merkezi' forumunda Mirayy tarafından 19 Tem 2009 tarihinde açılan konu

 1. 30 bin öğrencinin sıfırı çektiği ÖSS'de yine sil baştan... 2010 yılında üniversite için adaylar yine farklı bir kulvarda yarışacaklar. Sınav sistemine son şekli YÖK Genel Kurulu'nun Salı günü yapacağı toplantısında verilecek.
  Sınavın birinci aşamasına "Yükseköğretime Giriş", ikinci aşamasına ise "Lisans Yerleştirme Sınavı" adı verilecek. Puan türleri de değişecek. Hürriyet'ten Saygı Öztürk'ün haberine göre 2009 Şubat'ında tartışılıp görüşülen yeni sınav sistemi salı günkü YÖK toplantısında karara bağlanacak

  Üniversiteye giriş sistemiyle ilgili çalışmalar, Erdoğan Teziç'in YÖK Başkanlığı döneminde başlatıldı ve 2007 yılında hazırlanan rapor açıklanmıştı. Ancak, yeni YÖK yönetimi bu raporun önemli bir bölümünü benimsemeyince Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof.Dr. Ünal Yarımağan başkanlığında bir komisyona sınav sistemiyle ilgili çalışma yapma görevi verdi.

  İŞTE YENİ SINAV SİSTEMİ...


  Yeni sınav sistemine salı günü son şekli verilecek. YÖK Genel Kurulu'nun onayına sunulan yeni sınav sisteminin esasları şöyle:

  - Sınav iki aşamalı olarak yapılacak.

  - Yükseköğretime Giriş (YGS) denilen ilk aşama 9. sınıf ve öncesi müfredata dayalı olacak. Şimdiki sınav sisteminin birinci kademesine benzeyecek.


  5 ayrı sınav yapılacak


  - Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) denilen ikinci sınav ise ders düzeyi 5 ayrı sınavdan oluşacak. Bunlar Matematik-Geometri, fen bilimleri, Türkçe-Türkçe Edebiyat, Sosyal Bilimler, Yabancı dil dersleri olacak.

  - Adaylar bu 5 sınavdan yalnız ikisine girmekle yetinecekler.

  - Sınavda gerek YGS'de gerekse LYS'de yeni puan türleri oluşturuluyor.

  - Tıp fakülteleri ile mühendislik programları farklı puan türleriyle öğrenci alacak. Aynı şekilde felsefe ile coğrafya bölümlerine farklı puan türüyle öğrenci yerleştirilecek.

  - Gerek sözel, sayısal ve eşit ağırlıklı puan türlerinde, birden çok puan türleri oluşturulacak. Böylece yükseköğretime daha nitelikli öğrenci akışı sağlanacak.

  Katsayı sistemi de değişiyor

  - Üniversite öncesi eğitimde de lise öne çıkarılacak.

  - Yeni sınav sistemiyle ilgili bu yapılanmaya ek olarak YÖK yönetimi, katsayı sistemini de değiştirmeyi hedefledi. Katsayı ile ilgili çalışma sınav sistemiyle ilgili çalışmadan tamamen ayrı.
   
 2. Cevap: Öss sistemi değişiyor mu??

  payLaşım için saoL..!;)
   
 3. Cevap: Öss sistemi değişiyor mu??

  :cool::cool:
   
 4. Cevap: Öss sistemi değişiyor mu??

  :f40: ;)
   
 5. Cevap: Öss sistemi değişiyor mu??

  Bir gün dikiş tutacak ama biz görecek miyiz acaba ?
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Öss sistemi değişiyor
 1. Sitem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  864
 2. Wish
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,904
 3. Aysell
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,071
 4. Wish
  Yanıt:
  1
  Gösterim:
  3,886
 5. Dark
  Yanıt:
  3
  Gösterim:
  23,162