Otopsi Nasıl Yapılır

'Etüt Merkezi' forumunda Wish tarafından 27 Eyl 2010 tarihinde açılan konu

 1. Otopsi neden yapılır
  Otopsi nasıl olur
  otopsi nedir,Otopsi ne zaman yapılır


  Kafatasının açılması için, her iki kulağın arka-üst kısımları hizasındaki kafatası derisine oksipital kemik üzerinden geçen bir kesi yapılır. Deri-derialtı dokuları öne/arkaya doğru sıyrılarak kafatası kemikleri ortaya çıkarılır. Masseter kasları yukarıdan aşağı doğru sıyrılır. El testeresi veya benzer işlev gören otomatik aletler yardımıyla kafatasının üst kısmı kesilerek bir kapak biçiminde kaldırılır. Beyin zarları kesildikten sonra beyin ve beyincik çıkarılır. Dış görünümü incelenen beyin ve beyincik, kesilmeden formalin solüsyonuna konulur. Bu organların anatomik ayrıntılar korunarak incelenebilmesi için en az 15-20 gün tespit sıvısında kalmaları ve sertleşmeleri gereklidir.

  Göğsün açılması için, boynun ön-orta-alt kısmından (fossa jugularis üzeri) başlayan ve göbeğin aşağısına (simfizis pubis) kadar uzanan bir kesi yapılır. Bu kesi, karnın açılması için de kullanılacaktır. Kesilen deri, sağa ve sola doğru göğüs duvarından sıyrılarak sternum ve kostalar ortaya çıkarılır. Kostaların sternuma yakın olan birkaç santimetrelik kısımları kıkırdaktır. Bu kıkırdak kısımlar, kostanın kemikleştiği yerin hemen dibinden yukarıdan aşağı doğru birer birer kesilirler. Sternoklaviküler eklemler bistüri yardımı ile kesilir. Sternum, iki yanında kıkırdak kosta parçalarıyla bir kapak gibi kaldırılır. Göğüs boşluğundaki organlar yerlerinde incelendikten sonra, önce akciğerler ardından da kalp çıkarılır. Gerekli olduğunda, tiroid, larinks, dil gibi organlar da mandibulanın iç yüzünden ve vertebraların önyüzlerinden sıyrılarak çıkarılırlar.


  Göğüs organları alındıktan sonra, diyaframın da kesilmesiyle karın boşluğunun açılmasına geçilmiş olur. Önce, ince bağırsakların büyük kısmı (jejunum, ileum) ve kalın bağırsaklar uçları bağlanarak çıkarılırlar. Daha sonra, mide, ince bağırsağın kalan kısmı (duodenum), pankreas ve dalak çıkarılır. Karaciğer ve böbrekler çıkarıldıktan sonra, mesane ve erkek/kadın genital organlarının çıkarılmasına geçilir.
  Vücudun diğer kısımlarının da incelenmesini gerektiren özel bir durum yoksa, otopsinin organların çıkarılması ile ilgili kısmı bitmiştir. Beyin ve beyincik dışındaki organların herbiri değişik yöntemlerle kesilerek incelenir. Hastalıklı bölgelerden histopatolojik inceleme için örnekler alınır. Otopsi raporu hazırlanana kadar organlar formalinde saklanır. Gerekli görüldüğünde yeniden örnekler alınabilir. Otopsi, kafatası ve göğüs kafesinin kesilen kısımlarının yerine konması ve derinin dikilmesi ile biter. Çıkarılan organların inceleme açısından önemi kalmayan kısımları da göğüs ve karın boşluklarına konulur.
   
 2. Cevap: Otopsi Nasıl Yapılır

  Korku filmi gibi bu Wish. :oops:
   
 3. Cevap: Otopsi Nasıl Yapılır

  Öğrendiğimiz iyi oldu...Belki bir gün otopsi yapmamız gerekirse uygularız..:)))
   
 4. Cevap: Otopsi Nasıl Yapılır

  Ögrenmek icin okumak lazim Pardus, kafatasının açılması.... diye okuyunca
  gözümde canlandi hemen biraktim. :f30:

  Wish yine gözdagi mi veriyor nedir dedim kendi kendime :f30::f30:
   
 5. Cevap: Otopsi Nasıl Yapılır

  İşte ben de tam bunu diyordum.Şu an bu konuyu arayan,öğrenmek isteyen insan... otopsi yapmak için öğrenmek istiyor... Bizden başlamasın... :)
   
 6. Cevap: Otopsi Nasıl Yapılır

  Meftanın kesilip doğranmadığı yer kalmıyor diye uygulamaya kalkmayın :f84:Bence otopsi yapmanızdan ziyade herhangi bir yakınınız için otopsi yapıp yaptırmama konusunda bilgi sahibi olmanız daha yerinde olur.;)

  Aşkolsun Cossack bu güne kadar ne gözdağı verdiğimi gördün. yapacağımı direk yaparım :)
   
 7. Cevap: Otopsi Nasıl Yapılır

  Cossack'a katılıyorum korku filminde de beter. 2. cümleden sonra okuyamadım:(
  Direkt son cümleye baktım. Orada ne demek istenmiş:f73:
   
 8. Cevap: Otopsi Nasıl Yapılır


  İncelediler... İşleri bitti.Büyük boy çöp poşetine doldurur gibi o boşluklara doldurup dikiyorlar.Diye anladım. :)
   
 9. Cevap: Otopsi Nasıl Yapılır

  Eh yaren ne diyem sana ben simdi, :)
  yorumuna bakarak gittim son cümleyi okudum ,
  organlari nereye koyuyorlarmis ögrendim, tesekkürler. :f30:
   
Yükleniyor...