Oy Nasıl Kullanılır?

'Güncel Bilgiler' forumunda Wish tarafından 23 Mar 2009 tarihinde açılan konu

 1. Seçmenler, 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticileri seçmek için 29 Martta sandığa gidecek. 29 Martta 48 milyon 6 bin 650 seçmen, 177 bin 50 sandıkta oy kullanacak ve muhtarlar hariç toplam 36 bin 820 kişi seçilecek.Seçimlerde, 16 büyükşehir, 65 il, 892 ilçe ve bin 974 belde belediye başkanı belirlenecek.

  * Seçimde, il genel meclisi için 3 bin 284, ilçe belediye meclisi için 14 bin 617, belde belediye meclisi için ise 17 bin 946 üye seçilecek.

  * Büyükşehirde oturan seçmenler, il genel meclisi üyeliği, büyükşehir belediye başkanlığı, ilçe belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, mahalle muhtarlığı için oy kullanacak.

  * İl, ilçe ve beldelerde oturanlar il genel meclisi, belediye başkanlığı, belediye meclisi ve muhtarlıklar için köylerde ikamet eden vatandaşlar ise sadece il genel meclisi ve muhtar seçimleri için sandığa gidecek.

  * Adaylar arasından, 16 büyükşehir belediye başkanı, 65 il belediye başkanı, 892 ilçe belediye başkanı, bin 974 belde belediye başkanı ile 50 binin üzerinde mahalle ve köy muhtarı seçilecek.

  * Seçimlerde ayrıca, il genel meclisi için 3 bin 284, ilçe belediye meclisi için 14 bin 617, belde belediye meclisi için de 17 bin 946 üye belirlenecek.

  * İl genel meclisi, belediye başkanı ve belediye meclisi seçimlerinde ayrı ayrı birleşik oy pusulaları kullanılacak.

  * Belediye başkanlığı, belediye meclisi ve il genel meclisi seçimlerinde kullanılacak birleşik oy pusulalarının en üstüne ”Siyasi Partiler” ve bağımsız adaylar varsa ”Siyasi Partiler ve Bağımsız Adaylar” ibaresi yazılacak.

  * Bu ibarenin altına, çekilen kuraya göre en başta ve ortada partinin özel işareti, özel işaretin altında tüzüklerinde yazılı kısa adı ve onun da altında tam yazı halinde adı, belirli bir aralık veya çizgiden sonra boş daire basılacak ve bütün bunların altı çizilecek.

  * Belediye başkanı seçimlerine ait birleşik oy pusulalarında bu çizginin altına o partinin aday adı ve soyadları konulacak.

  *İl genel meclisi ve belediye meclisi seçimlerine ilişkin birleşik oy pusulalarında siyasi parti adaylarının ad ve soyadlarına yer verilmeyecek. Bu oy pusulalarında varsa yalnız bağımsız adayların ad ve soyadları yazılacak.

  * Belediye başkanlığı, belediye meclisi ve il genel meclisi seçiminde bağımsız adaylar varsa, siyasi parti sütunlarından sonra ayrılan Bağımsız Adaylar sütununa ad ve soyadları yer alacak.

  * Birleşik oy pusulaları, kullanılacağı her seçim ve her seçim çevresi için ayrı ayrı olmak üzere, il seçim kurullarınca hazırlanıp bastırılarak ilçe seçim kurullarına gönderilecek.

  RENKLERE GÖRE PUSULA
  * Oy pusulalarından turuncu renkli olanlar il genel meclisi, mavi renkli olanlar belediye başkanlığı, sarı renkli olanlar belediye meclisi, beyaz renkli olanlar ise büyükşehir belediye başkanlığı seçimlerinde kullanılacak.

  * Köy muhtarlığı ve köy ihtiyar meclisi, mahalle muhtarlığı ve mahalle ihtiyar heyeti seçimlerinde adaylık usulü bulunmadığından, seçime girecek kişiler, seçime gireceklerini belirtmekle ve kendilerini tanıtmakla sınırlı olarak etkinlik gösterebilecek.

  *Seçime girecek muhtar adayları, oy verme gününden önce, gerek resimli gerekse kendisini yazı ile tanıtıcı nitelik taşıyan el ilanı dağıtabilecek.

  * Oy pusulaları bastırılabilecek ve bilgisayar, daktilo, fotokopi ve teksir gibi her türlü araçla çoğaltılabilecek veya kapalı oy verme yerinde seçmenler tarafından beyaz kağıda da yazılabilecek.

  * Muhtarların oy pusulaları için ancak beyaz kağıt kullanılabilecek ve renkli kağıtlara basılmış veya yazılmış oylar geçersiz sayılacak. Muhtar adayının adının yazılı olduğu oy pusulaları, YSK’ca hazırlanan çift mühürlü mor renkli zarfa konularak oy sandığına atılacak.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 23 Mar 2009
 2. Cevap: 29 Mart Seçimlerinde Nasıl Oy Kullanacağım¿

  OY VERME SAATLERİ

  * Yaz saati uygulamasına 29 Mart Pazar günü saatlerin bir saat ileri alınmasıyla geçilecek. YSK yetkilileri, uygulamanın oy verme günü olan 29 Marta denk gelmesi nedeniyle seçmenleri saatlerini ayarlamaları konusunda uyardı.

  * Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis’te 07.00-16.00, bu illerin dışında kalan illerde ise 08.00-17.00 saatleri arasında oy kullanılabilecek.

  * Yüksek Seçim Kurulunca belirlenen oy vermenin bitiş saati geldiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler varsa, sandık kurulu başkanı bunları saydıktan sonra sırayla oylarını kullanmalarına izin verecek.

  * Her seçmen, hangi sandık seçmen listesine yazılmış ise ancak o sandıkta oy kullanacak.

  19 PARTİ YARIŞACAK

  * Yerel seçimlerde, 19 siyasi parti yarışacak. Partilerin oy pusulasındaki yerleri şöyle:

  1. sıra: Anavatan Partisi
  2. sıra: Milliyetçi Hareket Partisi
  3. sıra: Liberal Demokrat Parti
  4. sıra: Demokratik Sol Parti
  5. sıra: Demokratik Toplum Partisi
  6. sıra: İşçi Partisi
  7. sıra: Cumhuriyet Halk Partisi
  8. sıra: Hak ve Özgürlükler Partisi
  9. sıra: Büyük Birlik Partisi
  10. sıra: Barış ve Demokrasi Partisi
  11. sıra: Millet Partisi
  12. sıra: Özgürlük ve Dayanışma Partisi
  13. sıra: Türkiye Komünist Partisi
  14. sıra: Demokrat Parti
  15. sıra: Saadet Partisi
  16. sıra: Adalet ve Kalkınma Partisi
  17. sıra: Bağımsız Türkiye Partisi
  18. sıra: Emek Partisi
  19. sıra: Halkın Yükselişi Partisi
   
 3. Cevap: 29 Mart Seçimlerinde Nasıl Oy Kullanacağım¿

  Tiyatrocu Levent Ülgen'in canlandırdığı bir karakter filmde, ilk defa oy kullanacak bir gence nasıl oy kullanacağını anlatıyor.

  Seçmen kartına göre nerede oy kullanacağına önceden bakılması, sabah erken saatlerde oy kullanmaya gidilmesi, mutlaka üzerinde T.C. Kimlik Numarası bulunan bir kimlikle oy vermeye gidilmesi, aksi halde oy kullandırılmayacağı gibi bilgilere yer veriliyor.

  Filmde, belediye başkanlığı, il genel meclisi ve muhtarlık seçimlerinde oyların nasıl kullanacağı, oy kullandıktan sonra mürekkebin başka yerlere dağılmaması için neler yapılacağı, oy kullanırken, yaşlı, engelli ve hamilelere öncelik verilmesi gibi uyarılar da yapılıyor

   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Oca 2014
 4. Cevap: Oy Nasıl Kullanılır¿

  Bilgi için teşekkürler Wish sadece 30 saniyemi alacak:f196:
   
 5. Cevap: Oy Nasıl Kullanılır?

  Henüz oy kullanmayanlar için çok işe yarayacak açıklayıcı harika bilgiler..teşekkürler canım:f40:
   
 6. Cevap: Oy Nasıl Kullanılır?

  Teşekkürler canım Her Vatandaş gibi görevimi yapıp geldim Ülkemiz adına hayırlısı olsun :)