Özdemir Asaf Kimdir Çalışma Hayatı ve Edebi Kişiliği

'Biyografi' forumunda Belinay tarafından 1 Nis 2012 tarihinde açılan konu

1. Özdemir Asaf

Doğum 11 Haziran 1923/Ankara
    Ölümü 28 Ocak 1981/İstanbul
    Meslek Şair
    Özdemir Asaf; Türk, Cumhuriyet dönemi şairlerindendir. Gazetelerde çeviriler yaparak çalıştı. Bir basımevi kurdu ve bu çatı altında Yuvarlak Masa Yayınları'nı kurarak kitap yayımlamaya başladı.

HAYATI
    AİLE, EĞİTİM VE ÇALIŞMA HAYATI

Asıl adı Halit Özdemir Arun’dur. Ankara doğumlu şairimizin babası Mehmet Asaf’tır. Babasının vefat ettiği yıl Galatasaray Lisesinde eğitime başlar. 1941 yılında 11. sınıftayken bir sınava girerek Kabataş Erkek Lisesi'nde eğitimine devam eder ve bir yıl sonra mezun olur. Mezun olduktan sonra hukuk ve iktisat fakültelerinde 3 yıl eğitim alır. Daha sonra 1 yılda gazetecilik eğitimi alır. Bu zaman zarfında Tanin ve Zaman gazetelerinde çalışır ve çeviriler yapar.İlk yazıları Serveti Fünun ve Uyanış dergilerinde çıkar. 1951 yılında yayıncılık hayatına atılır, Sanat Basımevi'ni kurar. Kitaplarını Yuvarlak Masa Yayınları ile yayınlamaya başlar. Özdemir Asaf ,28 Ocak 1981'de hayata veda eder Özdemir Asaf'ın ilk eşi Sabahat Selma Tezakın'dan Seda isimli bir kızı; ikinci eşi Yıldız Moran'dan ise Gün, Olgun ve Etkin adında üç oğlu vardır.

Kızı Seda okulda yaşadığı bir anısında:

‘’İlkokul yıllarında iken hocamızın şiir bilenler parmak kaldırsınlar demesine karşılık bende dâhil üç ya da dört kişi parmak kaldırmıştık. Herkes sırayla tahtaya çıkarak şiirlerini okudu. Bunlar arasında anne ya da öğretmenlerle alakalı şiirler varken sıra bana geldiğinde içimdeki sevinçle kendimi tahtaya attım ve okumaya başladığım şiir karşısında herkes bir sessizlik içinde bana baktı.

Şiir ise;

Ölebilirim genç yaşımda,

En güzel şiirlerimi söylemeden götürebilirim.

Şimdi kavak yelleri esiyorken başımda,

Sevgilim,

Seni bir akşamüstü düşündürebilirim…

Okuduğum şiirin ardından oluşan sessizliği öğretmenimin bu şiiri nerden ezberledin ve kimin şiiri demesiyle bozuldu. Bense şiirin babamın olduğu söyledim ve öğretmenimin bana babamın yarın okula gelsin demesinden sonra yerime oturdum.

Babamın Özdemir Asaf olduğu öğrenmem için ilk kitabının basılması gerektiği anlayamamıştım.’’ der.

EDEBİ HAYATI

İkilik ve dörtlükler halinde şiirler yazmıştır. Konuları arasında genelde insan ilişkilerini işlemiştir. Duygu ve düşünce yanında şiirlerinde alay ve taşlamada görülebilir. Çok kullandığı sevgi, ayrılık, ölüm temaları son dönemde yerini giderek kaçış ve tedirginlik duygusuna dönüşmüştür. Yuvarlağın köşeleri kitabında şiirin ve yazarın işlevi konusundaki görüşlerini dile getirir. Batı şiiri ve geleneksel Türk şiirinden yararlanıp verdiği sentez sanatı zenginleştirip geliştirmiştir.