Özgecan Yasası nedir?

'Haberler' forumunda Esra Öztürk tarafından 21 Şub 2016 tarihinde açılan konu

 1. Özgecan Yasası
  Özgecan’ı bilmeyen var mı bilmiyorum ama Özgecan kadına şiddette tüm kadınların sesi oldu. Sonunun böyle bitmesini istemezdik fakat kendilerinde bu hakkı bulan ne olduğu belirsiz üç kişi tarafından katledildi. Hem de kendi memleketinde. Annesinin yanına giderken katledildi. Can’ımızı yaktı, üstünden bir yıl geçti bizler bile unutamadık değil ki annesi babası? Nasıl unutulabilirdi ki el bebek gül bebek büyütülen evlat? Evlattı Can’dı… Ve Özgecan’a yapılan eziyetler için tüm kadınlar bir olmalıydı. Ona olan hakkımızı ödeyemezdik, onu geri getiremez ailesinin acısını dindiremez ailesine bir Özgecan olamazdık.


  Yeni Özgecanların hayatlarını kurtarmış olurduk. Onlara sahip çıkardık. Tüm bu sebeplerden dolayı bu suçu işleyenlerin ve işlemiş olanların en ağır cezalar ile cezalandırılmasını istedik. Özgecan için hepimiz o kampanyaya imza attık! Özgecan yasası çıkmalıydı. Geriye kalan tüm kadınlarımızın hakları için öldürülen kadınlarımız için ve en önemlisi Özgecan’ımız için bu yasa çıkmalıydı bizde bunun arkasında olmalıydık. Seçim öncesi iki partiden Özgecan yasası için söz alındı.


  Bu güzel bir gelişmeydi elbette. Kısaca Özgecan yasasını da anlatacak olursak kadına karşı uygulanan şiddet ve tecavüzün tahrik indirimi gibi saçma indirimler ile cezasının indirilmemesini savunan bir yasadır. Aynı zaman da en ağır cezayı alması gerektiğini savunur. Bu yasa çoğu kadına umut olacaktır. Hepimiz bu davanın arkasındayız, çıkması için çıkartılması için elimizden geleni yapacağız. Evet, Özgecan’ı geri getiremeyiz, fakat bunu yapan canilerinde yeni Özgecan’larımızı almasını engellemiş oluruz!

  Özgecan Yasası.jpg
   
 2. Çok anlamlı bir davranış ve düşünce. Biz bu tür olayları ne kadar unutursak o kadar bu tür olaylar başımıza gelir. Bu tür olayların sürekli gündemde kalması lazım.
   
Yükleniyor...