özgürlük ile milli egemenlik arasndaki ilişki nedir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 29 Eki 2012 tarihinde açılan konu

 1. özgürlük ile milli egemenlik arasndaki ilişki nedir

  Cevap: özgürlük ile milli egemenlik arasndaki ilişki nedir

  Milli Egemenlik Bir milletin kendi kaderine hakim olarak, kendi geleceğini tayin etme gücünü elinde bulundurması demektir Yani bir milletin kendini idare etmesi, kendine hükümet edecek heyeti seçmesi anlamına gelir.

  İç görünüşü itibarıyla demokratik rejimi, yani egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğunu ortaya koyarken, dış görünüşü ile de milletin özgür ve bağımsız yaşamasını, yani dışa karşı millet birliğini ve bütünlüğünü ifade eder.

  Milli Egemenlik, bir kişi veya sınıfın egemenliğinden uzak olarak, milletin kendi yönetiminde söz sahibi olması anlamına geldiğinden, milletin genel iradesinin ortaya konulmasını sağlar ve iktidarın, kayıtsız şartsız millete ait olmasını ifade eder.

  Milli Egemenlik anlayışında millet, kendisini oluşturan fertlerden ayrı, onların üstünde bir kişiliğe, bir iradeye sahiptir ve egemenlik bu kolektif kişiliğe aittir.

  Milli Egemenlik, millet iradesini hakim kılması münasebetiyle demokrasinin temel şartıdır Bu sebeple, bütün demokratik rejimlerde en üstün kuvvet ve devlet yönetimi konusunda belirleyici unsur olarak, devlete yön verirken, aynı zamanda devlet fonksiyonlarının oluşmasını da sağlar.

  Milli Egemenlik, insanlık tarihinde başlı başına kuvvet kaynağı olan ve kuvvet doğuran fikirlerden birisi olarak, devletlerin yapısını değiştirebilecek ve tarihin akışını etkileyebilecek kadar etkilidir.

  Dolayısıyla, insanlık tarihi açısından büyük önemi sahiptir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Şub 2017
Yükleniyor...