Pakistan'ın Ekonomisi

'Ülkeler' forumunda Bella tarafından 28 Mar 2012 tarihinde açılan konu

 1. Pakistan'ın Ekonomisi nasıldır,  Pakistan'ın Ekonomik Durumu Nedir,  Pakistan dünyanın, nominal Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) bakımından kırkyedinci, alım gücü esaslı GSYİH açısından ise yirmisekizinci büyük ekonomisidir . Ülkede ekonomi, temel olarak tarım ve tekstil sektörüne dayanmaktadır. GSYİHnın sektörel dağılımı %21,8 tarım, %23,6 sanayi, %54,6 hizmet sektörü şeklindedir. Gerek tarım, gerek sınaî üretim, ülkeyi kuzey-güney ekseninde geçen İndus nehrinin etrafında bulunan verimli ovalarda yoğunlaşmıştır. Ülkenin finans ve ticaret merkezi Sindh Eyaletinin başkenti Karaçidir. GSYİHnın %59u ise tarım ve hizmet sektörlerinde başı çeken Pencap Eyaletinde üretilmektedir.

  [​IMG]

  Pakistanın temel ihraç ürünleri, pamuk, deri, pirinç ve tekstil malzemeleri olup, ABD, BAE, Afganistan, İngiltere, ÇHC ve Almanya ihracat yaptığı başlıca ülkelerdir . Ağırlıklı olarak petrol ürünleri, makineler ve telekomünikasyon cihazları ithal eden Pakistanın ithalat gerçekleştirdiği öncelikle ülkeler arasında ise Suudi Arabistan, ÇHC, BAE ve Kuveyt yeralmaktadır.

  İçinde bulunduğu güvenlik durumu nedeniyle yabancı yatırımları ülkeye çekmekte zorlanan Pakistanda ekonominin karşı karşıya bulunduğu diğer önemli sıkıntılar arasında, enerji darboğazı, enerji alanında yeni altyapı yatırımları yapılamaması, vergi tabanının genişletilememesi, enflasyon ve yaygın yoksulluk bulunmaktadır.

  [​IMG]

  2010 yılı Temmuz ayında ülke tarihinin en büyük sel felâketi yaşanmıştır. Pakistan topraklarının %20sini sular altında bırakan, 24 milyon kişiyi etkileyen ve yaklaşık 10 milyar Dolar tutarında hasar meydana getiren sel felâketi sonucunda, tarım üretimi ciddi darbe almış, ulaşım ve iletişim altyapısı kaydadeğer ölçüde zarar görmüş ve 2010-2011 mali yılında ekonomik büyüme ancak %2,4 seviyesinde gerçekleşebilmiştir.

  [​IMG]
  [​IMG]
   
Yükleniyor...