Pancar Ve Faydaları

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Blue tarafından 7 Ağu 2009 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]


  İngiltere'de yapılan bir araştırmada kırmızı pancar suyu içmenin insanlarda spor yapma süresini yüzde 16 oranında arttırdığı belirlendi.

  Exeter Üniversitesi’nden bir ekip pancarda bulunan bir nitratın oksijen ihtiyacını azalttığını ve böylece spor yapmayı daha az yorucu hale getirdiğini belirledi.
  Daha önce de pancar suyunun tansiyon düşürdüğü kanıtlanmıştı.

  Araştırmacılar bu yeni buluşları sayesinde pancar suyunuun kardiyovasküler, solunum ve metabolik hastalıklara karşı kullanılmasının yanı sıra sporcuların dayanıklılık gücünü arttırmak amacıyla da kullanılabileceğine inanıyorlar.

  Araştırmacılar yaşları 19 ile 38 arasında değişen sekiz erkeğe altı gün süreyle günde 500 ml pancar suyu içirip, egsersiz bisikletindeki performanıslarını ölçtü.

  Buna paralel olarak yapılan bir başka deneyde ise yine aynı erkeklere yine altı gün boyunca pancar suyu diye içinde siyah kuş üzümü suyu olan plasebo içirilip sonra yine bisiklet performansları ölçüldü.

  Grup pancar suyunu içtikten sonra ortalama olarak 11 dakika 25 saniye boyunca pedal çevirebildi. Oysa plasebo içtiklerinde bu sürenin 92 saniye daha azaldığı belirlendi.

  Pancar suyu içildiğinde grubun dinlenme sırasındaki tyansiyonunun da daha düşük olduğu görüldü.

  Araştırmacılar pancar suyundaki nitratın dayanıklılığı artırma mekanizmasının kesin olarak nasıl gerçekleştiğinden henüz emin değiller.

  Ancak nitarın vücutta nitrik okside dönüşerek spor sırasında yakılan oksijen miktarını azalttığını düşünüyorlar.

  Araştırmayı yapan ve aynı zamanda İngiliz atlet Paula Radcliffe’in danışmanı da olan Profesör Andy Jones, “Pancar suyunun oksijen ihtiyacı üzerindeki etkileri bizi hayrete düşürdü çünkü bu ne antrenmanla ne de başka bir yoldan elde edilemeyecek bir sonuç” dedi
   
 2. Cevap: Pancar Ve Faydaları

  Sevmediğim bir tat ama sağlık için çok faydalı özellikler sahipmiş.Şifa niyetine içmek lazım:f40:
   
Yükleniyor...