Pargalı İbrahim Paşa Kitabı

'Etüt Merkezi' forumunda Wish tarafından 29 May 2011 tarihinde açılan konu

 1. Pargalı ibrahim paşa Kitap


  Pargalı İbrahim Paşa Kanuninin Düşü, Hürremin Kâbusu
  Cahit Ülkü

  [​IMG]

  "Pargalı İbrahim Paşa", Cahit Ülkü´nün Masal Olmayan Masallar adını verdiği ´üçleme´nin ilk kitabı. İkinci kitap "Rüstem Paşa", üçüncü kitap ise "2. Selim" adlarıyla yakında okurlarımızla buluşacak..." Bu kitap, Korfu Adası´nın tam karşısındaki Parga kasabasında orta halli bir Rum balıkçının oğluyken, "köle" olarak getirildiği Manisa´da Kanuni Sultan Süleyman´ın yakın ilgi ve sevgisini, sonra da güvenini kazanarak veziriazamlığa kadar yükselen ´Makbul´ İbrahim Paşa´nın romanı. İbrahim ki, güzel Hürrem´in, Kanuni´ye cariye olarak armağan ettiğinde kendi ölüm fermanını da hazırladığını hiç düşünmemişti. Kendisi, padişahtan sonra Osmanlı´nın en güçlü adamı, Hürrem ise Sultan olduğunda, aralarındaki acımasız iktidar oyunu bir ölüm- kalım savaşına dönüşmüş, sonunda cellatlarla yüz yüze gelip ´Maktul´ İbrahim Paşa olmaktan kurtulamamıştı. Bu romanda, Pargalı İbrahim´in görkemli ama trajik yaşamının yanı sıra, Kanuni ve Hürrem Sultan´ın kişiliklerinin gizli yanlarına da tanık olacaksınız. "Pargalı İbrahim Paşa" romanı aynı zamanda, Anadolu´daki en küçük beyliklerden birinin nasıl dünyanın en büyük imparatorluğu haline geldiğini, Celali İsyanları´nın kökeninde yatan gerçekleri, saray ve saray dışındaki yaşamın entrikalara dönük yüzünü merak edenler için belgesel nitelikte bir kitap.  Pargalı İbrahim Paşa
  Kanuni`nin Veziriazamı
  Hester Donaldson Jenkins
  [​IMG]

  Kanunî Sultan Süleymanın veziriazamı olan ve Pargalı, Frenk, Maktul, Makbul gibi ünvanlarla tanınan İbrahim Paşa bugünkü Yunanistanın Parga adlı şehrinde bir balıkçının oğlu olarak doğmuştu. Manisadayken Şehzâde Süleymanın maiyetine girdi. Pargalı İbrahim, 1523te Pîrî Paşanın yerine, daha önce benzeri görülmemiş bir şekilde ve genel teamüle aykırı olarak hasodabaşılıktan veziriazamlığa getirildi. Bu yüzden Makbul İbrahim Paşa diye anıldı. Ancak kazandığı başarılarla günden güne artan gururu sonunu hazırladı ve 1536da idam edildi. Artık “Makbul değil “Maktuldü.


  Pargalı İbrahim
  Nazım Tektaş

  [​IMG]

  Cins bir tay olarak çıktığı sahnede, nerede nefesleneceğini bilmeyen bir küheylan gibidir Pargalı İbrahim. Osmanlı'da yükselebilmenin sırrı, adeta bu Rum asıllı paşada vücut bulmuştur. Devlet içinde üstlendiği vazifeler, buralarda gösterdiği başarılar ve başarısızlıklar çok önemlidir.

  İmparatorluk doludizgin yoluna devam edip, dünyayı titretirken, Pargalı İbrahim Paşa'nın işleri yürütüşündeki farklı usulü ve kendisine biçtiği rol çoğu zaman hayretle karşılanacak, Hürrem Sultan'la aralarındaki geçimsizlik, ikisinden de vazgeçemeyen Kanuni'yi zor durumda bıraksa da her ikisi de bildiğinden şaşmayacaktır.

  Aşağıdaki sözler Pargalı'ya aittir:

  'Bu büyük devleti idare eden benim; her ne yaparsam, yapılmış olarak kalır, zîrâ bütün kudret benim elimdedir; memuriyetleri ben veririm, eyâletleri ben tevzi ederim; verdiğim verilmiş, reddettiğim reddedilmiştir. Büyük Padişah bir şey ihsan etmek istediği yahut ihsan ettiği zaman bile eğer ben onun kararını tasdik etmeyecek olursam, gayr-i vaki' gibi kalır; çünkü her şey; harb, sulh, servet kuvvet benim elimdedir...'
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Ara 2012
Yükleniyor...