Pasaport Süresi Uzatma

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda EyLüL tarafından 28 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Pasaport Süresi Uzatma İşlemleri
  Pasaport Süresi Uzatma Hakkınds Bilgiler

  Bulunduğunuz ilçenin Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliğine 3 fotoğraf, nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi ile başvurduğunuz takdirde pasaportunuzun süresini uzatabilirsiniz.

  Pasaportların süreleri, üzerlerinde kayıtlı son geçerlilik tarihinden itibaren uzatılmakta olup, uzatma süresi işlemin yapılacağı günden başlamak üzere ileri doğru en fazla 5 yıl olabilmektedir.

  Anne veya babanın pasaportunda kayıtlı çocuklardan 7 yaşına kadar uzatma harcı alınmaz. Ayrı pasaportu olan çocuklardan 0-6 yaş arasındakilerden ise uzatma harcı alınır. Ayrı pasaportu olan veya anne ve babasının pasaportunda kayıtlı olan ve yaşadığı ülkede zorunlu eğitime devam eden 7-16 yaş arasındaki çocukların pasaport uzatma işlemlerinden de harç alınmaz.

  Mahkeme kararı, evlilik vb. nedenlerle adı, soyadı, nüfus kütüğü, anne veya baba adı, doğum tarihi, doğum yeri gibi kişinin kimliğini belirleyici bilgilerin değişmesi durumunda, şahsın eski kimlik bilgilerini ihtiva eden pasaportunun süresinin uzatılmayarak, yeni pasaport düzenlenmesi gerekmektedir.

  Pasaport sahibi 18 yaşından küçük ise, anne ve babanın birlikte Büyükelçiliğe / Başkonsolosluğa gelerek çocuğun pasaport almasını onayladıklarına ilişkin bir muvafakatname vermeleri veya anne ve babanın birlikte konsolosluğa Büyükelçiliğe / Başkonsolosluğa gelmemesi halinde bu muvafakatnamenin yerel noter huzurunda düzenlenmesi gerekmektedir.

  38 yaşını doldurduğu halde askerlik hizmetini yapmayan veya yapmış kabul edilmeyen erkek vatandaşlarımızın pasaportları, dövizle askerlik işlemlerini tamamlayabilmeleri amacıyla yalnız bir defa ve azami 6 ay süreyle uzatılabilmektedir.

  Alıntıdır
   
Yükleniyor...