Patates zehirlenmesi

'Sağlıklı Yaşam' forumunda ZeuS tarafından 4 Nis 2010 tarihinde açılan konu


 1. Patates zehirlermi?
  Patates hangi durumlarda zehirler?  Uzmanlar, patateste çimlenme ile meydana gelen yeşilimsi tabakanın insan sağlığı için son derece zararlı olduğunu söylüyor...

  Üzerinde yeşil tabaka oluşan patateslerin kesinlikle tüketilmemesi gerektiğini söyleyen Dr. Nurten Budak;
  ''Solanin isimli toksinin sebep olduğu besin zehirlenmesi, patates tüketiminden birkaç saat sonra etkisini göstermeye başlar.'' dedi. Baş dönmesi, baş ağrısı, bulantı, kusma, karın ağrısı ile ishal gibi belirtiler görülebilir.
  Dr.Budak, bazı bölgelerde yeşil tabaka oluşan patateslerin hayvanlara yem olarak verildiğini belirtti ve bunun da doğru olmadığını söyledi.

  Her bitkiyi yememek gerekir!

  Diğer taraftan Yüzüncü Yıl Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma Müdürü Yrd. Doç. Dr. Fevzi Özgökçe, Van'da son zamanlarda, bitki zehirlenmesi olaylarında artış olduğunu söyledi. Baharın gelmesiyle birlikte herkesin arazilerde ve dağlık kesimlerde yetişen bitkileri toplayarak yediğini ve bu durumun da bazı rahatsızlıklara yol açtığını belirtti.
  Vatandaşların, ilkbaharın gelmesi ile gördüğü her bitkiyi, tanımadan bilinçsizce tüketmemesi gerekir. dedi.

  Yaklaşık bir hafta önce bir kız çocuğunun, evlerinin bahçesinde yeşeren zehirli bir bitkiyi tükettiği için yaşamını yitirdiğini anlatan Özgökçe, şunları söyledi;
  “Çocuğumuz masumane bir hareketle bahçesinde bulduğu bir bitkiyi yemiş. Bu bitki, halk arasında baldıran otu olarak bilinmektedir. Bu bitkinin 6 gramı öldürücü etkiye sahiptir. Ancak insanlarımız, maydanozgillerden olan bu bitkiyi karıştırabilmekte ve ölümle sonuçlanabilmektedir.
   

 2. Cevap: Patates zehirlenmesi

  Bunu ilk kez duyuyorum.Zaten ister sebze olsun ister meyve en ufak bir zedelenmeyi bile ayırıp atarım :f40: