Patchwork Yapımı

'Ev ve Dekorasyon' forumunda Destina tarafından 27 Tem 2009 tarihinde açılan konu

 1. Genellikle kırlent ve koltuklara şal olarak kullanılan patchwork uygulamaları,evinizin farklı yerlerinde de kullanabilisiniz.
  [​IMG]
  Kullanmaktan sıkıldığınız ama sevdiğiniz bir obje belirleyin. Objeyi ve birbirine uygun renk ve tonlar saptadıktan sonra işe koyulabilirsiniz. Öncelikle elinizde bulunan kumaş parçalarını gözden geçirin. Kumaşların birbiriyle uyum sağlayacak türden olmasına ve çalışmanıza yetecek miktarda olmasına dikkat edin.
  Çalışacağınız kalıbı hazırlayın. Bunun için en kolayı, kare bir karton parçasıyla çalışmaktır. Hazırladığınız kalıbı, kumaşın tersine koyun ve kenarlarından çizin. Her kareyi tüm kenarlarından 0.5 cm dikiş payı bırakarak kesin. Kareleri, dört kenarından birbirlerine dikin. Kumaşınız poplin, opal gibi kenarlarından atmaya meyilliyse, 1 cm pay bırakın. Sentetik ise, kenarlarını hafifçe çakmakla yakmanız, kumaşın sağalmasını engelleyecektir. Tüm kareleri hazırladıktan sonra, üzerine nemli bir bez koyarak, çalışmayı tersinden ütüleyin.

  Vazo, ahşap, galvaniz gibi ürünleri kaplamak isterseniz, sıcak silikonla yapıştırabilir veya çift taraflı bantla sabitleyebilirsiniz. Çift taraflı bant kullanırsanız, kirlendiğinde çıkarıp yıkama şansınız da olacaktır. Ayrıca ahşap tepsi gibi yüzeylerde, yapıştırma işleminden sonra 100 kat vernik dökerek cama benzer bir görüntü elde etmeniz de mümkün.
  Alıntı
   
Yükleniyor...