Penaltıdan gol atmanın formülü nedir?

'Spor Gündemi' forumunda EyLüL tarafından 20 Tem 2011 tarihinde açılan konu

 1. Penaltıdan gol atmanın formülü nedir?

  Penaltıdan gol atmak

  Futbol ve penaltı atışı üzerine İngiltere’de yapılan bir araştırmada “Mükemmel bir penaltı nasıl atılır” konusunda oldukça faydalı bir sonuç çıkmış. Bir başka ifadeyle, “Kusursuz penaltı atışının formülü” bulunmuştur.

  Araştırmacılar, “Bu formülden sonra hiçbir futbolcunun mazereti kalmamıştır” tezini futbol dünyasının önüne sermiş durumda. Uzmanlar bu metot ile atılan penaltıların gol olma şansının % 100 olduğuna dikkat çekmişlerdir.

  İşte size mükemmel penaltı atışı sırları:

  Penaltı atışı iki ayrı bölümden oluşmaktadır. Birincisi psikolojik, ikincisi ise tekniktir.
  Penaltı atışlarında, bütün gözlerin penaltıyı atan futbolcunun üzerinde olduğundan, futbolcuda stres ve korku olmamalıdır.
  Futbolcu kalecinin gözlerine asla bakmamalıdır.
  Futbolcu penaltı atarken tereddüt etmemelidir. Futbolcunun tereddüt içinde olup olmadığını iyi bir kaleci hemen anlar. Bu fırsat asla kaleciye verilmemelidir.
  Penaltıyı atacak futbolcunun şunu aklına yerleştirmesi gerekir… “Karşınızdaki kaleci dünyanın en iyisi de olsa, penaltıyı kaleci kurtaramaz… Penaltıyı futbolcu kaçırır”… Bir başka ifadeyle penaltı atışlarında bütün kalecilerin özellikleri eşitlenir. O zaman yapılacak tek şey tereddüt etmeden doğu bir vuruştur.
  Topa vuruş hızının fazla olması sağlanmalıdır… Bunun için topa ile en az 5-6 adım mesafeden koşulması önemlidir.
  Ceza sahasının girişinden başlanarak topa 20-30 derecelik açıyla yaklaşılmalıdır.
  Top, üst direğin yarım metre altından yan direğin de yarım metre içinden geçecek bir vuruşta kalecilerin şansı kalmaz.

  Garantili penaltı formülünü öğrenmek için Sky Sports bilgisayar programından ve kameralardan da yararlandıklarını belirten uzmanlar mükemmel penaltıyı sağlayan birçok faktörün bulunduğunu belirtmişlerdir. Burada sadece anahtar kilit noktaları aktarılmıştır. Gerisi futbolcunun yeteneğine ve çalışma azmine bağlıdır
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 18 May 2013
Yükleniyor...