Petrol kirliliği ne demektir?

'Ders notları' forumunda Elfida tarafından 1 Şub 2011 tarihinde açılan konu

 1. Petrol kirliliği ne demektir?

  Petrol halk arasında, yalnız belirli bir yakıtı (benzin, gazyağı, dizel - motorin, motor yağı, fuel oil) olarak bilinmesine rağmen, aslında petrol kelimesi, doğal halde yeraltında poroz ve poroz olmayan kayalar altında bulunan işlenmemiş ham petrol anlamına gelmektedir. Petrol bulunan yerlere traps (hazne taşları) adı verilir.

  Su yüzeyinde petrol kirliliği çok yüksektir. Tabii organik (monomoleküler) film ile Okyanus kaplıdır. Bu bölgede C11-C22 doymuş, doymamış, esterleşmiş, C12-C16 alkol, organik karbon bileşikleri ile azot, fosfor bileşikleri bulunmaktadır. Ayrıca palmitik, miristik ve uzun zincirli çok doymamış asitler tespit edilmiştir. C15 dallı asitler çok azdır ve bu az bakteri faaliyetini göstermektedir.

  Güneş ışığı UV, çifte bağlı bileşiklere etki etmektedir. Bazı bileşikler polimerleşir ve dibe çöker. Ayrıca deniz atmosferinde yağ asitleri bulunmuştur.

  Bu film halindeki petrol:
  • Uçma ve evaporasyonu geciktirir
  • Dalganın bullerine lokalize olmuş zararlı gaz değişimini (su-hava arası) önler. Ayrıca bu alglerin CO2 almasını engeller.
  • Işık ile değişir.
  Satıhta Pb, Fe, Ni, Cu, Zn, Cd konsantrasyonu (organik ve partiküle bağlı olarak) artar.
   
 2. Petrolün taşınması yada çıkarılması sırasında büyük ölçüde dökülme yada sızma sonucunda kıyı sularının ve bölgelerinin petrolle kirlenmesi. Bu tür kirlenme kuş ölümlerine, deniz kabuklularının kirlenmesine ve kıyı bölgelerinin bozulmasına yol açar.
   
Yükleniyor...