Peygamber Efendimizin Alçak Gönüllülüğü İle İlgili Hikaye

'Dini Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 26 May 2013 tarihinde açılan konu

 1. Peygamber Efendimizin Alçak Gönüllülüğü İle İlgili Kısa Hikaye  Peygamber efendimizin alçak gönüllüğünü anlatan kısa bir hikaye

  Bedir savaşından önceki saatlerdir Son bir kez safları kontrol etmekte, askerine çeki düzen vermektedir. Saftan bir az önde duran arkadaşlarından Hudayr oğlu Üseydi hafifçe göğsünden iterek safa girmesini ister. Şakacı bir kişi olan Üseyd ise:Ey Allahın Elçisi der canımı acıttın, izin ver, karşılığını alayım.Hz. Muhammed (asv) hemen önüne geçerek:Buyur, al hakkını der. Üseyd ise son derece ciddi bir tavırlaFakat der Ey Allahın Elçisi, benim göğsüm çıplaktı, sende ise elbise var Hz. Muhammed (asv) gömleğini çözerek:

  Haydi der şimdi al hakkını.Peygamberini kucaklayarak öpmeye başlayan Hudayr oğlu Üseyd, bir yandan da Ey Allahın Elçisi demektedir. Anam babam sana feda olsun, istedim ki, hayatım seni öpmekle son bulsun.Yüce Allah insanı en güzel biçimde yaratmıştır. kur'an'da yer alan Biz insanı en güzel biçimde yarattık ayeti insanın yaratılmış varlıklar içinde özel bir yere sahip olduğunu göstermektedir.

  Hz. Muhammed, herkese, Allah'ın insana verdiği değerin bilinciyle davranırdı. İnsanları zengin-fakir, kadın-erkek diye ayırmazdı. Tüm insanlara sadece insan oldukları için önem verirdi. Bu sebeple kim olursa olsun insanlara iyi ve hoşgörülü davranır, kimsenin kalbini kırmaz, kimseye kötü söz söylemez, kimseye makam ve mevkisine göre davranmazdı.

  Ayrıca Peygamberimiz karşılaştığı insanlarla güler yüzle selamlaşır, onların hal ve hatırlarını sorardı. Konuşurken insanların yüzüne bakardı. Başkalarının sözünü kesmez, konuşulanları sabırla dinlerdi. Kendisine aşırı saygı gösterilmesini istemezdi.

  Peygamberimiz insanları dinlerine, ırklarına, renklerine göre ayırmazdı. Hz Muhammed (sav), kendi yaşamı içerisinde peygamberlik çizgisinin zirvesine ulaştığı günlerde bile 15 yaşlarındaki genç çoban iken sahip olduğu alçakgönüllülüğü korumasını becerebilmiştir. Bu alçakgönüllülük tam bir doğallıkla çevrelenmiştir. Bazı karizmatik kişilerde görünen, alçakgönüllülük perdesi altında aslında alkış ve takdir toplamaya dönük, bir riyakarlık yatırımına dönüşmemiştir.Övülmekten samimi bir rahatsızlık duyar. Beni övmekte ileri gidip Hristiyanların İsa (as) karşısında düştükleri duruma düşmeyin der ve ekler Siz benim için sadece Allahın (cc) elçisi ve kulu deyin.
   
 2. Hiç birşey yooook:(:(:(:(:(
  Yaaa ödevimi nasıl yapcam :(:(:(:mad:
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 23 Eki 2015
 3. ÖDEVİMİ NASIL YAPCAM:(
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 30 Eki 2015
 4. Ben yaptım yaşasın
   
Yükleniyor...