Peygamber Efendimizin Alemlere Rahmet Oluşu

'Dini Bilgiler' forumunda Masal tarafından 21 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Peygamberimizin Alemlere Rahmet Olarak Gönderilmesi


  Hz. Muhammedin (s.a.v) Alemlere Rahmet Oluşu


  Bütün insanlık kendilerini ıslah edecek, onlara kitabı,hikmeti,Hak ve hakikati öğretecek, davetini kendisi adına başkalarına tebliğ edecek kimseleri doğru yola iletecek bir peygamberin gelmesini bekliyordu. Onun adına davetini başkalarına tebliğ edecek olanlar da gayba iman edecek, görmedikleri halde Allah'a iman eden ve dosdoğru yolda giden kimseler olacaktı. Bütün dünya böyle bir peygamberin gelmesini gözlemekteydi. İnsanlığa gelecek olan bu peygamberin zamanının yaklaştığı müjdeleniyordu.

  Bu müjdeler sadece peygamber efendimize yakın olan Yahudilerle[556]. Hıristiyanların [557] kitaplarında yer almıyordu. Aksine bunlardan daha önceki devirlere ait kitaplarda da peygamber efendimizin geleceğine dair müjdeler vardı [558]. O kitaplarda peygamber efendimizin geleceği ve insanları tevhid inancına çağıracağı, her şeyi bilen, güçlü ve üstün olan Allah'ı birlemeleri için insanlara çağrıda bulunacağı kaydedilmekteydi.

  Bilinebilen bütün haber kaynaklarının beyanlarıyla,zaman gülistanda ruhları okşayan, cana can katan nice baharlar gelmiş, insanı hayrete düşüren yapısıyla bu sonsuz feza, zaman zaman şu zümrüt parçası yeryüzünü, bakanları şaşırtacak derecede güzelliklerle bezemiştir.

  Rabbimiz, Kur-an'ı Kreim'de şöyle buyurmaktadır: "Ey Muhammed, biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik!" [51]Bu âyet-i kerîme ile ilgili olarak Ibni Abbas hazretleri şöyle demiştir: "Her kim Muhammed (a.s.)´a îmân ederse, Muhammed (a.s.)´m onun hakkındaki rahmet oluşu, dünyâda ve âhirette tamamlanmış olur. Eğer îmân etmeyecek olursa, daha önceki ümmetlerin derhal uğradık ları azaptan afiyet bulmuş, dünyâdaki azabı âhirete te´hîr edilmiş olur."

  Cenab-ı Hakkın varlık âlemindeki ilk tecellisine habibi Hz. Peygamber (s.a.v.) Efendimiz mazhar olmuştur. Yüce Allah ilk olarak habibinin nurunu ve ruhunu yaratmıştır. Cenab-ı Hak kainatta Onun bir dengini ve benzerini yaratmamıştır.

  Âlemlerin Rabbi onun hakkında şöyle buyurmuştur: “Resûlüm, biz seni, bütün âlemlere sadece rahmet olarak gönderdik.

  Yüce ALLAH, bir âyet-i celîlesinde de şöyle buyurmaktadır: "Sen on ların içinde bulunduğun müddetçe, ALLAH onlara azâb edecek değildir." [52]