Peygamber Efendimizin Annesi Ve Babası Hakkında Bilgi

'Dini Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 7 Tem 2013 tarihinde açılan konu

 1. Peygamber Efendimizin Annesi Ve Babası Hakkında Kısa Bilgi  Peygamber Efendimiz'in Babası, Kureyşin Beni Haşim kolundan Abdullah b. Abdülmuttalib, annesi ise Kureyş kabilesinin Beni Zühre koluna mensup Vehb b. Abdümenafın kızı Aminedir. Hz. Peygamber onların evliliklerinden dünyaya gelen tek çocuklarıdır.

  Peygamber Efendimizin annesi Amine Kureyş kızları arasında iyi bir yere sahipti. Babası Vehb de Zühre oğullarının ileri gelenlerinden biri olarak tanınırdı. Abdülmuttalib, oğlu Abdullahı yanına alarak Amineyi babasından veya diğer bir rivâyete göre amcası Vüheybden istemiş, olumlu cevap verilmesi üzerine evlilikleri gerçekleşmiştir.

  Bir Rivayete göre Peygamber Efendimiz'in Annesi Amine hamile olduğu sırada bir rüya görmüş, rüyada kendisine önemli bir kişiye hamile olduğuna işaret edilerek doğacak çocuğa Muhammed veya Ahmed adını vermesi söylenmiştir. Hz Aminenin Peygamber Efendimizi doğururken doğum sancısı çekmediği de bu rivayetler arasında yer alır.

  Peygamber Efendimiz'in babası Abdullah akranları arasında çok beğenilen yakışıklı bir gençti. Yüzünde diğer gençlerde bulunmayan bir güzellik ve parlaklık vardı.Peygamber Efendimiz'in Babası Abdullah gençlik çağına ulaştığında kendisine gelen birçok evlilik teklifini kabul etmemiş, nihayet babasının teşebbüsüyle Vehbin kızı Amine ile evlenmiştir.

  Peygamber Efendimiz'in babası Abdullahın bu sırada on sekiz yaşında olduğu anlaşılmaktadır. Abdullah ticaret için gittiği Suriyeden dönerken Yesribe Medine uğramış ve orada babasının dayıları olan Adi b. Neccar oğullarını ziyaret etmişti. Ancak bu sırada hastalanıp akrabalarının yanında bir ay kadar hasta yattıktan sonra vefat etmiş ve Medinede defnedilmiştir. Bu sebeble Peygaber Efendimiz yetim olarak dünyaya gelmiştir.
   
Yükleniyor...