Peygamber Efendimizin Bal Tefsiri

'Dini Bilgiler' forumunda Masal tarafından 3 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. Hz. Muhammed (s.a.v)nin Bal Tefsiri


  Bal Tefsiri Ne Demektir


  Hz. Ali Kerremellahü Vecheh bir gün gazadan evine geldiğinde, Hz. Ebubekir Sıddık (r.a.), Hz. Ömer (r.anh.), Hz. Osman (r.anh.) gelip Hz. Ali'ye "gazan mübarek olsun" demişler. Hz. Fatimetü'z-Zehra (r.anh.) onlara ikramen, kalaylı bir tas içinde bal getirmiş, balın üzerinde ince bir kıl görmüşler... Bunun üzerine Hz. Ebubekir (r.anh.) "dördümüz de birer açıklama yapalım" buyurmuş.

  HZ. EBUBEKİR SIDDIK (R.ANH.)

  "Namaz kılanın kalbi Nurludur bu kalaylı tastan. Namaz kılmak tatlıdır. bu baldan. Namazı, Taadili-erkanına uygun olarak kılmak incedir bu kıldan.

  HZ. ÖMER (R.ANH.)

  "Misafir seven ev sahibinin kalbi, Nurludur bu tastan, Misafirlerle sohbet edip, onlara ikram etmek, tatlıdır bu Bal'dan, Misafirin kalbi, incedir bu kıl'dan.

  HZ. OSMAN (R.ANH.)

  "Kur'an okuyanın kalbi, Nurludur bu tastan, Alimlerle sohbet etmek, tatlıdır bu baldan, Kur'ana mana vermek, incedir bu kıl'dan..

  HZ. ALİ KERREMELLAHU VECHEH.

  "Gazaya giden Gazilerin kalbi Nurludur bu tastan, kafirlerle Cenk edip al kanlar içinde kalmak, tatlıdır bu bal'dan, Üzerine kul hakkı geçirmeden evine dönecek insan, incedir. bu kıl'dan.

  HZ. FATİMETÜZ-ZEHRA (R.ANH.)

  Erkeği ile hoş geçinmek, ona cefa etmemek, tatlıdır. bu bal'dan, erkeğin rızasını yerine getirmek incedir bu kıl'dan.

  HZ. PEYGAMBERİMİZ HZ. MUHAMMED ALEYHİSSELAMA HABER GÖNDERMİŞLER EFENDİMİZ GELMİŞ VE BUYURMUŞ:

  "BENİM ÜMMETİMİN KALBİ, NURLUDUR BU TASTAN, BENİM ŞERİATİM TATLIDIR BU BAL'DAN, BENİM ŞERİATIM İNCEDİR BU KIL'DAN.

  HZ. CEBRAİL ALEYHİSSELAM HAK TEALA'DAN VAHİY GETİRDİ.

  "Benim habibim Nübüvvet Nuru, Nurludur bu tastan,Cennet kevseri tatlıdır bu bal'dan, Sırat köprüsü incedir bu kıl'dan buyurmuş.

  Ondan sonra, Resullüllah Sallallahü Aleyhi Vesellem el kaldırıp, Dua ettiler: "YARABBİ! Bu Bal Tefsirini okuyana, dinleyene, ikiyüz Peygamber sevabı isteriz Sen'den dediler. Cebrail'in önünde "AMİN" dediler, Hak Teala'dan Nida geldi:

  "YA MUHAMMED! HER KİM BU "BAL TEFSİRİ'Nİ okursa, yahut okutursa, yazıp Ümmetine hediyye ederse İZZET VE CELALİM HAKKI için, ben o kimseye İKİYÜZYİRMİDÖRT BİN PEYGAMBER SEVABI VERİRİM". BUYURMUŞTUR. Bir kimse, kendisine adet edinse, bu tevsiri okursa ve okutmaya devam ederse, kattiyen dünya darlığı görmez: fakru zarurete düşmez, ölürken hüsnü aleme hasip olur, Ahirete iman ile gider ve gelecek kaza ve musibetlerden kendisini Cenabı Hak Teala muhafaza eder.
   
Yükleniyor...