Peygamber Efendimizin Bugünkü Torunları

'Dini Bilgiler' forumunda zamaneanne tarafından 26 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. Peygamber Efendimizin Torunları


  Peygamber Efendimizin Bugünkü Torunları Kimlerdir


  Peygamber Efendimizin bugünkü torunları onun çocukları ve torunlarının soyundan gelenlerdir. Hz. Peygamber (asm)in diğer kızlarından olan torunları, yalnız birinci nesilde Rasulullaha nispet edilirler. Fakat onun asabeliği, Hz. Hasan (ra), Hz. Hüseyin (ra) ve bu ikisinin nesillerinde devamlıdır. Zeynep ve Ümmü Gülsümün çocuklarından olan torunları ise, bu nispete dahil değildir, kendi babalarının nisbesiyle anılırlar ve onların soylarına girerler.

  Hz. Peygamber (asm)in en büyük kızı Zeynep (r.anha), teyzesinin oğlu Ebul-Asla evlendirilmiş ve bundan Ali ve Ümame adında iki çocuğu olmuştur. Ali Mekke fethi sonrası (8/630) küçük yaşta ölmüştür.

  Ümame adlı kız çocuğu ise, Hz. Fatıma (r.anha)nın ölümü üzerine önce Hz. Ali (ra) ile evlenmiş, onun şehit edilmesi üzerine Muğire b. Nevfelle nikahlanmıştır. Muğireden Yahya adında bir oğlu olmuşsa da nesli devam etmemiştir.

  Hz. Peygamber (asm)in ikinci kızı Hz. Rukiyye (r.anha) ise, Hz. Osman (ra) ile evlenmiştir. Hicretin ikinci yılında kızamıktan dolayı vefat etmiş, Hz. Osman (ra)dan olan oğlu Abdullah da iki yaşında iken vefat etmiştir. Böylece Hz. Zeynep gibi Hz. Rukiyyenin de nesli devam etmemiştir.

  Ümmü Gülsüm (r.anha)'e gelince; O da ablası Rukiyyenin ölümü üzerine hicretin üçüncü yılında Hz. Osman (ra) ile evlendi. Hicretin dokuzuncu yılında vefat ettiğinde çocuğu yoktu ve soyu kesilmişti.

  Hz. Peygamber (asm)in küçük kızı Hz. Fatımanın sırayla, Hasan, Hüseyin, Ümmü Gülsüm, Zeynep ve Muhassin (Muhsin) adlarında çocukları oldu. Bunların hepsi Hz. Ali (ra)'dendir. Muhassin küçük yaşta vefat etti. Fatımanın nesli diğer çocuklarıyla devam etti. Hz. Fatımanın kızı Zeynepten olan çocukları “Zeynebiler olarak bilinir.

  Hz. Fatımanın diğer kızı Ümmü Gülsüm ise, Hz. Ömer (ra) halife iken önce onunla evlendirilmiş, Hz. Ömer (ra)den Rukiyye ve Zeyd adlı iki çocuğu olmuş ve çocuklar küçük yaşlarda vefat etmişlerdir.

  Hz. Ömer, (h.23/m.644) yılında şehit edilince Ümmü Gülsüm önce amcası oğlu Avn b. Caferle evlenmiş ve ondan çocuğu olmamıştır. Avnın ölümü üzerine, kocasının kardeşi Muhammed b. Caferle evlenmiş ve bundan bir çocuğu olmuştur. Muhammed vefat edince de bir diğer kardeşleri olan Abdullah b. Caferle evlenmiş ve ondan çocuğu olmamıştır.
   
Yükleniyor...