Peygamber Efendimizin Fatih Sultan Mehmet İçin Söyledikleri

'Dini Bilgiler' forumunda Masal tarafından 23 Ağu 2012 tarihinde açılan konu


 1. Peygamber Efendimizin Müjdelediği Büyük Kumandan Fatih Sultan Mehmet


  Peygamber Efendimizin Fatih Sultan Mehmet İçin Söylediği Sözler


  "İstanbul mutlaka feth edilecektir Onu feth eden ne ulu bir komutan, onun askerleri ise ne güzel askerlerdir" (Hz. Muhammed)


  Şehzâdeliğinden beri bir an önce İstanbulu fethetmek, hazret-i Peygamberin müjdesine mazhar olabilmek ideali ile tutuşan SultanMehmed, bu büyük meselenin halline çalışıyordu. Bu sebeple askerî târihin kaydettiği ilk büyük ateşli silahlar ve toplarla bu orduyu dayanılmaz bir kudret hâline getirmiş, İstanbul muhâsarısında donanmayı Beşiktaştan kara yolu ile Haliçe indirilen teknik bir dehâya ve çeşitli muhâsara makinalarına, seyyar kulelere sâhib olmuştu.

  Manisada şehzâdeyken, hocası büyük velî Akşemseddînİstanbulu fethedeceğini müjdelemişti. Hazret-i Peygamberin; “İstanbul muhakak fethedilecektir. Bu fethi yapacak hükümdâr ve ordu ne mükemmel insanlardır. meâlindeki hadîs-i şerîfi onu ayrı bir şevke getirmişti.

  Kaynakların belirttiğine göre, Pâdişah, hep İstanbulun fethini düşünüyordu. Evliyânın işâretleri, keşif ve kerâmet sâhiplerinin sözleri ile o bu fikri tamâmiyle benimsemişti. Pâdişâhın gece-gündüz huzûru kaçmıştı. Yatağına girer kalkarken, sarayında ve dışarıda gezinirken kafası hep İstanbulun fethi ile meşguldü. Yalnız veya maiyetiyle gezintiye çıktığında da yine fethi düşünür, Peygamberimizin müjdelediği ulu kumandan olmak için istirâhat ve uyku bilmez geceleri hep düşünürdü.
   
Yükleniyor...