Peygamber Efendimizin İftira İle İlgili Hadisleri

'Ayetler ve Hadisler' forumunda Ceylan tarafından 23 Oca 2013 tarihinde açılan konu

 1. Peygamber Efendimizin İftira İle İlgili Hadis-i Şerifleri  Hz. Enes radıyallahu anh anlatıyor

  Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
  Mirac gecesinde, bakır tırnakları olan bir kavme uğradım. Bunlarla yüzlerini (ve göğüslerini) tırmalıyorlardı.
  Ey Cebrail! Bunlar da kim?" diye sordum.
  Bunlar, dedi, insanların etlerini yiyenler ve ırzlarını (şereflerini) payimal edenlerdir.

  Ebu Davud, Edeb 40, (4878, 4879)

  Sa'id İbnu Zeyd radıyallahu anh anlatıyor:

  Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
  Ribânın en kötüsü, haksız yere müslümanın ırzını (manevi şahsiyetini) rencide etmektir.

  Ebu Davud, Edeb 40, (4876).

  İftiraya uğrayan mümin gibi, diğer müminler de aynı iftirayla imtihan olurlar. Kuran, “Onu işittiğiniz zaman erkek müminler ile kadın müminlerin nefisleri adına hayırlı bir zanda bulunup, “bu açıkça uydurulmuş iftira bir sözdür demeleri gerekmez miydi? diye sorar. Müslümanlar birbirleri aleyhinde bir haber işittiklerinde inanıp inanmamakla sınanırlar. Fasıktan gelen habere inanmamaları, araştırmaları emredilir. Müslümanın zannı kötü değil, hayırlı zan olmalı, “bu açıkça uydurulmuş iftira bir sözdür demesi gerekmektedir. Hatta ayette de vurgulandığı gibi Bu bir iftira sözüdür değil, “açıkça, alenen, uydurulmuş bir iftira sözüdür demelidirler.

  Allah, kanıt olarak zinaya dört şahit getirilmesini ister. Suçlamayı yaptıkları halde şahitleri getiremeyenler “Allah Katında yalancıların ta kendileridir.

  İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki

  Yalan söylemek ve iftira etmek haramdır, sakınmak lazımdır Bu iki fenalık, her dinde de haram idi Cezaları çok ağırdır (C3, m34)

  İftira büyük günahtır ve çok fenadır Bunda yalan söylemek de vardır ki, yalan, her dinde haramdır İftirada bir mümini incitmek de vardır ki, bu da, başkaca haramdır Bunlardan başka, iftira etmek, yeryüzünde fesat çıkarmaya, ortalığı karıştırmaya sebep olur ki, bu da haramdır (C3, m41)

  Müslümanlara suizan, zulüm etmek, mallarını gasp etmek gibi ve haset, iftira ve yalan söylemek ve gıybet etmek gibi haramdır (Hadika)

  Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
  (Bir kimse, bir mümin hakkında olmayan bir şey söylerse, iftiraya uğrayan kimse, onu affedinceye kadar, Allahü teâlâ onu Cehenneme sokar) [Ebu Davud]
   
Yükleniyor...