Peygamber Efendimizin Sevdiği İsimler

'Dini Bilgiler' forumunda Meryem tarafından 10 Ara 2011 tarihinde açılan konu

 1. Peygamber Efendimizin Sevdiği İsimler
  Peygamber Efendimizin Sevdiği İsimler ve Açıklamaları


  Peygamber Efendimizin Sevdiği İsimler
  [FONT=&quot]- Ebud-Derdâ (r.a.) anlatıyor: Resûlullah (s.a.v.) buyurdu ki: “Sizler kıyamet günü isimlerinizle ve babalarınızın isimleriyle çağırılacaksınız öyleyse isimlerinizi güzel yapın

  - Ebu Vehb el-Cüşemî (r.a.) anlatıyor: “Resûlullah (s.a.v.) buyurdular ki: “Peygamberlerin isimleriyle isimlenin. Allahın çok sevdiği isimler Abdullah, Abdurrâhmandır. En sâdık olanları da Hâris ve Hemmâm isimleridir.

  - Yahya İbnu Saîd (r.a.) anlatıyor: Hz. Peygamber (s.a.v.) bol sütlü bir deve hakkında: “Bunu kim sağacak? diye sordu. Bir adam ayağa kalkmıştı ki Hz. Peygamber (s.a.v.) “İsmin ne? dedi. Adam: “Mürre (acı)! deyince, ona: “Otur! dedi. Hz. Peygamber (s.a.v.) tekrar “Bunu kim sağıverecek? diye sordu. Bir başkası ayağa kalktı, ben sağacağım diyecekti. Hz. Peygamber (s.a.v.) ona da: “ismin nedir? diye sordu. Adam: “Harb! diye cevap verdi. Ona da “Otur dedi.
  Resûlullah (s.a.v.): “Bu deveyi kim bize sağıverecek? diye sormaya devam etti. Bir adam daha kalktı. Ona da ismini sordu. “Yaîş (yaşıyor!) cevabını alınca ona: “Sen sağ diyerek müsaade etti.

  HZ. PEYGAMBER (S.A.V.)İN İSİM KOYDUĞU KİMSELER

  - Sehl İbnu Sad es-Sâidi (r.a.) buyurdu ki: Hz. Peygamber (s.a.v.) Fâtıma (r.a.) annemizin evine uğramıştı. Hz. Ali (r.a.)yi evde bulamayınca: “Amca oğlun nerede? diye sordu. Fatıma (r.a.): “Aramızda bir şekerlenme oldu. Bunun üzerine bana kızdı ve çekip gitti dedi. Resûlullah (s.a.v.) birine: “Hele bir arayıver nereye gitmiş diye emretti. “Mescidde yatıyor! diye haber verince, Resûlullah (s.a.v.), Kalk ey Ebu Turâb, kalk ey Ebu Turâb (yani Toprak babası) diye seslendi.
  Sehl der ki: Hz. Ali (r.a.)nin en çok sevdiği ismi bu isimdi.

  - Esmâ Bintu Ebî Bekr (r.a.) anlatıyor. “Mekkede Abdullah İbnu Zübeyr (r.a.)e hâmile kalmıştım. Doğum yaklaşmıştı ki, Mekkeyi terkettim ve Medineye geldim, Kubaya indim. Abdullahı orada dünyaya getirdim. Doğunca, bebeği alıp Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)a götürdüm, kucağına bıraktım. Resûlullah (s.a.v.) bir hurma istedi, ağzında çiğneyerek ezdikten sonra, tükrüğünden çocuğun ağzına bıraktı. Abdullahın midesine ilk inen şey Resûlullah (s.a.v.)ın mübarek tükrükleri idi. Sonra (yumuşattığı o) hurma ile çocuğun damağını oğdu, hakkında bereketle dua etti ve Abdullah ismini verdi. Müslüman aileden ilk doğan çocuk bu idi. (Medinede bütün Müslümanlar) onun doğumuna çok sevindiler. Çünkü “Yahudiler size sihir yaptılar, asla doğum yapamayacaksınız diye bir şayia çıkarılmıştı.

  - Hz. Enes (r.a.) anlatıyor: “Abdullah İbnu Ebi Talhayı doğduğu zaman Resûlullah (s.a.v.)a götürdüm. Bebek bir bez içerisinde idi. Vardığımızda Resûlullah (s.a.v.) devesine katran sürüyordu. “Beraberinde hurma da getirdin mi? diye sordu. “Evet dedim ve birkaç tane hurma verdim. Onları ağzında çiğnedi, sonra çocuğun ağzını açtı. Ağzına tükrüğü püskürttü. Bebek, yalamaya başladı. Bunun üzerine Resûlullah (s.a.v.) “Ensarın hurma sevgisine bakın (doğar doğmaz başlıyor) diye latife etti ve çocuğu Abdullah diye isimledi.

  - Hz. Aişe (r.a.): “Ey Allahın Rasûlü, dedim, arkadaşlarımdan her birisinin bir künyesi var, (benim yok). Dedi ki: “Oğlum Abdullah İbnu Zübeyr ile künyelen. Aişe, “Ümmü Abdillah (Abdullahın annesi) diye künye almıştı

  [/FONT]
   
  Son düzenleme: 10 Ara 2011
Yükleniyor...