Peygamber Efendimizin ziyaretçilere karşı tavrı

'Dini Bilgiler' forumunda Nalan tarafından 17 May 2013 tarihinde açılan konu

 1. Peygamber Efendimiz (s.a.s) ziyaretine gelen kim olursa olsun, hangi konumda bulunrsa bulunsun misafirlerini hep engin bir şefkat ve nezaketle karşılamış, onlara hep cömertlik ve civanmertlikle muamelede bulunmuştur.
  Gelen heyetler içerisinde çölde yaşayan bazı Arap kabilelerinin bedeviliğini, huşunet ve sertliğini üzerinde taşıyan ferdler olduğu gibi, daha önce insanlığın iftihar tablosu ve müslümanlara eza ve cefada bulunmuş olan azılı iman ve islam düşmanları da vardı. Ayrıca bulunduğu oymağın reisi olması dolayısıyla gurur ve çalıma kendini kaptırmış kişiler de bulunmaktaydı.
  Ancak Peygamber Efendimiz (s.a.s) o samimi ve sımsıcak müsamaha atmosferi, herkesi konumuna göre değerlendirmek suretiyle ortaya koyduğu nezaket ve incelikle dopdolu tavı ve davranışlarıyla gelen kişileri bir bir yumuşatmış ve onların İslam hakkında en güzel kanaatlerle geri dönmelerini sağlamıştır. Öyle ki, siyasi maksat için gelmiş olan elçilerin bile İslamiyet'i kabul edip öyle geri döndüğü görülmektedir.
  Mesela, Kureyş'in gönderdiği elçi Ebu Rafi Resul-i Ekrem'le karşılaşınca kalbi İslam'a ısınmış ve geri dönmek istememiştir. Fakat Peygamber Efendimiz (s.a.s); "Ben elçiyi alıkoyamam, sen şimdi git ve eğer Müslüman olmak istiyorsan sonra geri dön" buyurmuştur.
  Allah Resûlü'nün irtihal-i dark-ı beka buyurmadan hemen önce yapmış olduğu vasiyet arasında gelen ziyaretçilere hizmette kusur edilmemesinin ve onlara iyi davranılmasının da yer almış olması sanırım bu mevzuda O'nun (s.a.s) ne denli hassas olduğu hakkında bize yeterli bir kanaat verecektir.
   
Yükleniyor...