Photoshop Eklentileri

'Teknoloji' forumunda Pardus tarafından 3 Haz 2010 tarihinde açılan konu

 1. Bu yazıda Photoshop için geliştirilen ve oldukça önemli olan eklentilere yer verdik. Hangi eklentileri kullanmalı, hangilerini tercih etmelisiniz hepsi bu yazıda...

  Camera Raw

  Eğer fotoğraflarınızı Raw formatında çekiyorsanız ve fotoğraf makineniz Canon ise, Raw formatındaki fotoğraflarınızı Photoshop üzerinde işleyebilmek için Camera Raw adlı bir eklentiye ihtiyacınız olacak. Son olarak 2010 Ocak ayında 6.1 versiyonu yayınlanan eklenti, Raw formatındaki fotoğrafların açık değerleriyle kayıpsız oynayabilme imkanı sağlıyor.
  Örneğin bir fotoğrafın White Balance değerini soğuktan sıcağa kayıpsız bir şekilde dönüştürebiliyorsunuz. Ya da fotoğrafın keskinliğini, kontrast ayarını, parlaklığını, pozlamasını Camera Raw ile kayıpsıza yakın bir şekilde işleyebilirsiniz. Yazılımın en önemli özelliklerinden bir diğeri ise, fotoğraflarda oluşan lens bozulmalarını düzeltebilmesi.
  Eklentinin yayıncısı ise bizzat Adobe.


  Viveza

  Nik Software isimli bir yazılım geliştiricisi tarafından geliştirilen eklenti, fotoğraflar üzerinde oldukça hoş manipülasyonlar yapmamıza olanak sağlıyor. Viveza ile kelimenin tam anlamıyla gerçek dışı fotoğraflar elde edebilirsiniz. Eklenti, oldukça kolay bir arabirime sahip.
  Viveza'nın kontrol noktası aracını seçip fotoğrafta değişiklik yapılmasını istediğiniz noktayı seçiyorsunuz. Sonrasında değişikliklerin etkili olmasını istediğiniz yarıçapı fare ile belirliyorsunuz. Buna göre oluşan daire, yaptığınız değişikliklerin etkisini göstereceği alanı ifade ediyor. Size kalan tek şey, sağdaki panelden değerler ile oynamak.
  Geliştirici firma, Viveza'nın ikinci versiyonunu geçtiğimiz aylarda yayınladı. Belli bir ücret karşılığı edinilebilecek olan eklentinin 1 aylık ücretsiz deneme süresi bulunuyor.


  LunarCell

  Gezegenler veya diğer gök cisimleriyle ilgileniyorsanız, LunarCell eklentisi tam da size göre. Flaming Pear isimli bir yazılım geliştiricisi tarafından geliştirilen LunarCell, gök cisimlerinin üzerinde hoş ve sıra dışı değişiklikler yapmanıza olanak sağlıyor. Ücretli bir eklenti olan LunarCell ile, gezegen bile oluşturabilirsiniz.


  Portrait Professional

  Fotoğraf makinenizle en çok, portre fotoğrafları çekmeyi seviyorsanız, portre fotoğraflarının çekim tekniklerini de az çok biliyorsunuzdur. Peki halihazırda belirli tekniklere dayandırarak çektiğininz fotoğraflar üzerinde ufak değişiklikler yapmak isterseniz ne olacak? Bunun için Anthropics Technology adlı bir firmanın geliştirdiği Portrait Professional adlı Photoshop eklentisinden yararlanabilirsiniz.
  Son olarak 9. versiyonu yayınlanan eklentinin ücretsiz deneme sürümü mevcut.


  Akvis
  [​IMG]
  Eğer fotoğraflar üzerindeki dokuları değiştirmek istiyorsanız, Photoshop bünyesindeki çeşitli araçlardan faydalanabilirsiniz. Fakat bu işlemler genel olarak uğraştırıcıdır. Zira doku üzerinde çalışmak için oldukça küçük boyutlara geçmemiz gerekli.
  Akvis Software ise bunun önüne geçebilmek için bir eklenti geliştirmiş. Ücretli bir eklenti olan Akvis, dokular üzerindeki hakimiyetinizi artırıyor ve dokular üzerinde rahatça oynama yapabilmenize olanak sağlıyor. Ücretsiz deneme versiyonu ile eklentiyi kullanabilirsiniz.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Ağu 2014
Yükleniyor...