Photoshop Hakkında Bilinmeyenler

'Teknoloji' forumunda Esra Öztürk tarafından 22 Şub 2016 tarihinde açılan konu

 1. Photoshop Hakkında Bilinmeyenler
  Gelişen günümüz teknolojisi ile insanlar son model telefonlara sahip olmak istemektedirler. Bu yeni çıkmış olan telefonlar da ise insanların telefonda fotoğraf çekme merakı da oldukça artmıştır. Fotoğraflara artan bu ilgi bazı merak edilen kavramları da ortaya çıkarmaya başlamıştır. Bunlardan biri de photosop dediğimiz kavramdır. Photoshop hakkında genel bilgiler verecek olursak şöyle ifade edebiliriz. Photoshop dediğimiz kavram fotoğraflar üzerinde kesme, düzeltme, boyutlandırma, montaj, kırpma gibi birçok işlem yapmayı ifade eder. Reklamlar hareketli çalışmalar gibi birçok ara yüzler oluşturmayı ve reklamlar yapmayı sağlamaktadır. Photosop piksel tabanlı bir programdır.
  Bu sebeple çekmiş olduğumuz fotoğrafları gereğinden fazla büyütmemek gerekir gerçek boyutlarının üstüne çıkılmamalıdır. Aksi durumda fotoğrafta bozulmalar meydana gelecektir. Piksel dediğimiz şey ise bir fotoğrafın en küçük kare şeklinde birimleridir.

  Photoshop Hakkında Bilinmeyenler.

  Fotoğraflara özellikle küçültürken Photoshop uygulanmalıdır. Photoshop ile küçültme de dosyanın MB ı da o oranda küçülür. Photosop da kullanılan bazı kavramlar vardır bunlar başlık çubuğu, menü çubuğu, seçenekleri bar, araçları bar, çalışma alanı, yerleşim paneli ve katman panelidir. Photoshop temel komut ve işlemler su şekilde yapılır. Ara yüzü standartlara dönüştürmemiz için Windows default çalışma alanı, ara çubuğu gizlemek veya geri getirmek Windows tools seçeneği seçilerek veya kaldırılarak yapılabilir. Ara çubuğu ve panelleri gizlemek için tab tuşu kullanılır. Panelleri gizlemek için ise shıft artı tuşu kullanılır.


  En önemli gördüğümüzden birisi de fotoğrafları yakınlaştırmak ve uzaklaştırmak. Fotoğrafları yakınlaştırmak için ctrl artı fotoğraftan uzaklaşmak için ise ctrl eksi tuşu kullanılır. Çalışma alanından büyük bir resimde çalışırken resmi hareket ettirmek istersek space tuşu kullanılarak resim fare ile taşınmaktadır. El aracı seçilerek resim fare ile taşıma işlemi yapılmaktadır. Fotoğrafın çalışma alanını kaplaması için ctrl artı 0 komutu verilir. Fotoğrafı tam ekranda görmek istiyorsak bunun için de ilk olarak tab a basılır. Daha sonra f tuşuna basılır f tuşuna bastıktan sonra çalışma alanını tam olarak görüntülemek için ctrl artı 0 tuşuna basılır. Tam ekrandan çıkmak için tab tuşuna daha sonra f tuşuna basılır. Photoshop ile bu şekilde birçok işlemler yapılmaktadır.
   
Yükleniyor...