Photoshop İle Katalog Hazırlama

'Teknoloji' forumunda EyLüL tarafından 31 Eki 2011 tarihinde açılan konu


 1. Katalog hazırlama Photoshop İle
  Photoshop İle Katalog Hazırlama Nasıl Olur?
  Photoshop İle Katalog Hazırlamak Mümkünmü?

  Photoshop İle Katalog Hazırlama

  katalog tarzı çalışmaları ( yoğun olarak yazı barındırdıkları için) freehand gibi bir programda çalışmanı öneririm. ancak grafiksel arayüzü tasarlarken photoshop işine yarayacaktır.
  çalışırken gerekli guides belirlenmiş olan bir şablon gönderiyorum (Ekte, jpg olarak). a4 2 yaprağı kapsıyor bu. en dıştaki çerçeve kesim payı, onu da kapsayarak rahatlıkla çalışabilirsin, tabiki kesileceğini hesaba kataraki
  renk olarak cmyk modunda ve 300dpi da çalışman gerektiğini söylemeye gerek yok ..

  özellikle yazıları freehandde yazarsanız baskı sırasında olabilecek kırılmalar en aza indirgenmiş olur, sorun yaşanmaz. mesela tüm grafikleri ps de hazırlayıp, sonra freehand'e tif olarak alıp, üzerine de yazıları yazarak filme gönderebilirsiniz.

  daha da ayrıntısı zaten basacak yerle görüşülmesi gereken şeyler. sonuçta matbaalarda da farklı çalışma biçimleri bulunabiliyor.

  Dünya standarlarında katalogo gibi cok sayfalı işlerin hazırlanmasında QuarkXpres, Adobe PageMaker, Adobe indesign, Corel Ventura kullanılır.
  Bu programlar sayfa mizampaj programlarıdır. Amaçları fazlaca kullanılan grafiklerle mümkün olan en performanslı şeklid başetmektir. İşe göre tek başlarına yeterli olabilecekleri gibi vektörel(M.Freehand, A.Illustrator, C.Draw) veya pixel(A.Photoshop, C.Photopaint) görüntü oluşturma/işleme programlarıyla beraber kullanılabilirler.

  Freehand ve ya işdeğeri programlarda da yapabilirsiniz hatta elle bile yapabilirsiniz ama endüstri standartı olan sayfa mizampaj programlarıdır.

  Zira bu programları yüklenen eklentilerle otomatik montaj gibi kolaylıklardan yararlanırsınız.

  Se7en 'nın önerilerini dikkate almanızda fayda var asla ps'de tek sayfa ilan bile olsa yapılmamalıdır. görüntüler vektörel pixel ayrı oluşturulup sayfa editörü bir programda birleştirilmelidir.

  Alıntıdır