Photoshop Logo Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

'Teknoloji' forumunda Leqend tarafından 31 Ağu 2009 tarihinde açılan konu
 1. Alıntıdır.

  Logo tasarımında dikkat edilmesi gereken 8 önemli nokta...
  1. Sadelik
  Bütün başarılı logoların en önemli ortak özellikleri sadelikleri. İnsanları sade ve basit tasarımlar çeker çünkü verilmek isteneni kolayca anlayıp anımsayabilirler. Karmaşık ve kalabalık tasarımlar örneğin içinde ayrıntılı resimler barındıran logolar insanların dikkatini dağıtır.

  2. Oranlar
  İdeal logonun genişliği yüksekliğinden fazla olmamalıdır. Unutulmaması gereken nokta logonun her yerde kullanılabileceği, kartvizit, afiş vs. Dolayısıyla büyültülüp küçültüldüğünde ve genişletilip daraltıldığında bozulmaması gerekir.

  3. Az renk
  En iyi bilinen logoların %80'ninin sadece bir veya iki renk kullanması bir tesadüf değildir. Çok az iyi logo üç renkten fazla renk kullanır. Bunun nedeni renkler artınca logonun bir bulamaca dönüşmesidir. Bir ila üç renk barındıran basit bir renk paleti (siyah barındırabilir) her şeyi basit tutar ve seçilen renklerle bir düşünce veya his ifade edilebilir.

  4. Kolay bulunan yazı stilleri
  İlginç yazı tipleri kullanarak logo tasarlamak logoları şaşalı gösterebilir ancak logoları kimse okuyamazsa bir yararı olmaz. En iyi seçenek özgün ve kolay okunabilir bir yazı tipi seçmektir. Başarılı logoların 2/3'ü Arial, Veranda, Times New Roman gibi fontlar kullanılarak tasarlanmıştır.

  5. Pratik, Kullanılabilir ve Uydurulabilir
  Bunun anlamı logonun her tür ortamda uygun fiyatla kullanılabilmesidir. Logoda çok fazla renk olmaması ile baskı maliyetlerini düşürebilirsiniz. Arka planlı olmamalı, çünkü kullanması zor olabilir. Yapılırken kolayca siyah beyaz yapılacak şekilde tasarlanmalıdır. Kullanacağınız renkle baskıda ve elektronik ortamda aynı gözükmeli.

  6. Özgünlük
  Bir logonun asıl amacı temsil ettiği şeyi açıkça belli etmeli. Rakiplerinden ayırt etmeli. Bu yüzden logo özgün olmalı ve türünün tek örneği olmalı.

  7. Endüstriye uygun olmalı
  Aynı endüstrideki firmaların logolarında bazı özelliklerin ortak olduğu gözlenebilir. Bu logonuzun özgünlüğünü kaybetmesi anlamına gelmez. Renkler bir endüstriyi temsil edebilir. Örneğin Microsoft, IBM, HP gibi firmaların renklerinin mavi olması teknoloji endüstrisinin mavi ile temsil ettiği anlamına gelir.

  8. Firmanın kişiliğini yansıtmalı
  Son olarak logo bir firmanın kimliğini yansıtmalı. Kim oldukları, ne yaptıkları, nasıl çalıştıkları gibi sorulara yanıt verebilmeli.
   
 2. Cevap: Photoshop Logo Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  İşime yarayacak bilgiler. Teşekkür ederim.
   
 3. Cevap: Photoshop Logo Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  rica ederim
   
 4. Cevap: Photoshop Logo Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  teşekkürLer
   
 5. Cevap: Photoshop Logo Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Logo YapımLarında Yazıldıgı Gibi Tek ÖnemLi özeLik Tek ince ayrıntı sadeLk..Bunun yanında en fazla 2 yda 3 renk kullanmak..Canlılk ve fazla abartının öne cıkmamasıdr.
  Yazıyla örneklendirirsek örneğin kırmızı bi tema için kırmızı yazı rengi yazının etrafı beyaz çizgi çevirili şekilde..yazının gölgelendirilmesi ve yazının sagına yada soluna sitenin ufak bir temsili resmi..

  Logo tasarımLarında yardımcı olabirim.

  Bu arada yazı için tşkler.
   
 6. Cevap: Photoshop Logo Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  önemli değil
   
 7. Dx.

  Dx.

  Cevap: Photoshop Logo Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Teşekkürler... :)
   
 8. Cevap: Photoshop Logo Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  rica ederim
   
 9. Cevap: Photoshop Logo Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  saolasın hoş bilgiler....
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Photoshop Logo Tasarımında
 1. Aysell
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,790
 2. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  5,220
 3. Violet
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,794
 4. HazaN
  Yanıt:
  2
  Gösterim:
  11,622
 5. Züleyha
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  273