Photoshop Nasıl Kullanılır

'Teknoloji' forumunda zamaneanne tarafından 1 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. Photoshop Nasıl Kullanılır Resimli Anlatım


  Photoshop Kullanımı Resimli Anlatım


  Photoshop sınırları oldukça geniş bir program. Bu yüzden aşağıdaki bilgiler Photoshop'a giriş bilgileridir. Photoshop programını başlangıç düzeyinde öğrenmek içindir.

  Photoshop Nasıl Kullanılır


  Photoshop'u kullanmak için öncelikle "Araç Kutusu" nu öğrenmelisiniz.

  [​IMG]

  Araç Kutusuna ulaşmak için Window>Show Tool ile Toolbox'ı açın(Kapatmak için ise Window>Hide Tool yolunu seçin).

  Araç Kutusu, bu resimde görünen araçlarından başka araçları da içerir. Gizli olan bu araçlara, yanında " " işareti bulunan ikonların üzerinde mouse uzu basılı tutup bir süre bekleterek açılacak olan yeni ikon penceresinden erişebilirsiniz.

  Araçlar, Ana Menünün hemen altında bulunan "Tool Options Bar" 'daki ayarları ile daha çok yetenek kazanırlar. Bunu, Photoshop'u kullanmaya devam ettikçe çözebilirsiniz.

  [​IMG]

  "Layer"leri açmak için Ana Menüden, Window > Show Layers yolunu kullanırsınız. Katmanlar olarak da ifade edilen Layer'ler Photoshop gibi resim işleme programlarının en önemli unsurlarıdır. İmajımızı hazırlarken yaptımız her desenin, yazının, grafiğin birbirine karışmaması, değiştirmek istediğimizde herbirine ayrı ayrı hükmetmemizi sağlarlar.

  [​IMG]

  "Move Tool", Seçilen bir alanı veya Layer (Katman)'ı taşımanıza yarar."Crop Tool", Kesme Aracı denir. İmajınızdaki fazlalıkları kesmenize, fazlalıkları temizlemenize ve imajınızı serbest olarak döndürmenize yarar

  [​IMG]

  "Rectangular Marquee Tool", Kare, dikdörtgen çizmek için seçili alan yaratan bir tuştur. Klavye kısa yolu gördüğünüz gibi "M" tuşudur. Kare çizmek isterseniz, kare şeklini seçip, klavyemizdeki Shift tuşuna basılı tutarak imajımız üzerinde mause muzu sürüklemelisiniz. Diğerleri için de aynı işlemi yapabilirsiniz.

  [​IMG]

  "Clone Stamp Tool", Istampa Aracı ile İmajın bir yerine Alt tuşu ile tıkladığımızda buranın resim ve doku örneğini alır ve bu örneği istediğimiz yere tıklayarak yapıştırmanızı sağlar.
  [​IMG]

  "Paint Bucket Tool", Boya Kovası ile seçili alanı, Foreground denen renk değiştirme aracındaki üstteki renk ile doldurabilirsiniz.

  [​IMG]

  "Slice Tool", Dilimleme Aracı, imaj üzerinde dilimler yaratmanıza yarar.

  [​IMG]

  "Eraser Tool", Silme Aracı, imaj üzerinde beğenmediğiniz yerleri siler ancak silerken alttaki Layerdeki rengin vaya imajın görünmesini sağlar.

  [​IMG]

  " Screen Mode", tam ekran yapar, ekran eski hale gelir.

  [​IMG]
   
Yükleniyor...