Pisagor Hakkında Özet Bilgi

'Biyografi' forumunda Sitem tarafından 27 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. Pisagor Hakkında Bilgi kısaca
  Pisagor Hayatı özet

  Pisagor MÖ 570 - MÖ 495 tarihleri arasında yaşamış olan İyonyalı filozof, matematikçi ve Pisagorculuk olarak bilinen akımın kurucusudur.

  En iyi bilinen önermesi; adıyla anılan Pisagor önermesidir. "Sayıların babası" olarak bilinir. Pisagor ve öğrencileri her şeyin matematikle ilgili olduğuna; sayıların nihai gerçek olduğuna; matematik aracılığıyla her şeyin tahmin edilbileceğine ve ölçülebileceğine inanmışlardır.

  Kendisini filozof , yani bilgeliğin dostu olarak adlandıran ilk kişiydi. Pisagor düşüncelerini yazıyla yaymadığı için onun hakkında bildiklerimiz öğrencilerinin yazılarında anlattıklarıyla sınırlıdır. Pisagor'a atfedilen birçok eser gerçekte onun öğrencilerinin olabilir.

  Pisagorun bilim ve sanata katkıları

  Matematik ve astronomiye katkıları olmuştur.
  Ürettiği bağıntıya Pisagor bağıntısı adını vermiştir.
  Pisagor,teoremi ile irrasyonel sayıları buldu.
  Müziğin matematiksel oranlara indirgenebileceğini ortaya koymuş ve diatonik skalayı keşfetmiştir.
  Günümüzde bazı bilim adamlarının çok sıcak baktığı “kürelerin müziği adıyla bilinen “kürelerin armonisi önermesini ortaya atmıştır.
  Müzikle tedavi çalışmalarıyla tıbba katkıda bulunmuştur.
  Bir iddiaya göre, Dünyanın yuvarlak olduğunu ve ikili bir hareket içinde olduğunu biliyordu ve bunları yalnızca inisiyelerine açıklamıştı ki, bu açıklamaları, ezoterik doktrin yoluyla kuşaktan kuşağa aktarılarak bu bilgilerin kabulünde rol oynamıştır.
  (3,4,5)ve(5,12,13)özel üçgenlerini bulmuştur
  Çarpım tablosunu ilk olarak o kullandı.