Pisagor Kimdir Neler Yapmıştır

'Biyografi' forumunda Masal tarafından 27 Haz 2012 tarihinde açılan konu

 1. Pisagor Hakkında Bilgi


  Pisagor Biyografisi ve Buluşları


  Yunan filozof ve matematikçi.

  "Sayıların babası" olarak bilinir. Pisagor ve öğrencileri her şeyin matematikle ilgili olduğuna, sayıların nihai gerçek olduğuna, matematik aracılığıyla her şeyin tahmin edilebileceğine ve ölçülebileceğine inanmışlardır.
  Kendisini filozof, yani bilgeliğin dostu olarak adlandıran ilk kişiydi. Pisagor düşüncelerini yazıyla yaymadığı için onun hakkında bildiklerimiz öğrencilerinin yazılarında anlattıklarıyla sınırlıdır. Pisagor'a atfedilen birçok eser gerçekte onun öğrencilerinin olabilir.

  [​IMG]


  Yaptıkları:

  M.Ö.589 yılında Güney İtalya bölgesindeki zengin liman kentlerinden biri olan Crotona'ya göç etti. Pisagor burada, kendinde olduğunu iddia ettiği kehanet yeteneği, gizemli ve çekici havası ile zengin ve soylu gençleri etrafında toplayarak onlarla beraber bir okul kurdu. Pisagor, bu gençleri "Dinleyiciler" ve "Matematikçiler" olarak ikiye ayırıyordu. Kademeli bir sisteme sahip bu okula başlandığında "Dinleyici" olarak başlanıyor ve başarılı olunursa "Matematikçi" olunuyordu.

  Eski Mısır kahinlerinin ve Babil rahiplerinin ayinlerini Matematiksel işlemlerle döküman edilen bir müzikle yapması, müziğin Pisagor felsefesinde önemli bir yer tutmasına sebep oldu. Buna bağlı olarrak sayıların notalarla paralel olarak belirli bir düzende sıralandığını savunmuştur.
  Pisagor, sabah yıldızı ile akşam yıldızının aynı yıldız olduğunu ilk anlayan Yunanlıdır. Kendisinden sonra bu yıldız uzun süre Afrodit olarak anıldı. Bugün bunun Venüs gezegeni olduğunu biliyoruz.

  Tarihte "Pisagor Okulu" olarak bilinen ve tanınan bu okulun kendine özgü konuları ve eğitim biçimi vardı. O kendi anlayışına göre bir eğitim sistemi geliştirmiş bulunuyordu. O'nun mistik anlayışı "sayılar" ile birleşince, evreni sayılarla temsil etmek düşüncesi, sonuçta Pisagor-culuk denilen bir anlayışı ortaya çıkarmıştır.
  Matematikteki en büyük buluşlardan biri olan Pisagor Teoremini bulmuştur. Pisagor Teoremi 2600 yıl önce bulunduğu göz önüne alınırsa, bundan daha büyük bir buluş düşünülemez. Pisagorun adını 2600 yıldır andıran, onu ünlü yapan ve insanlığın varolduğu sürece de sonsuza kadar da andıracak meşhur teoremi şudur: Bir dik üçgende, dik kenarlar üzerine kurulan karelerin alanlarının toplamı, hipotenüs üzerine kurulan karenin alanına eşittir.

  Pisagor'un matematik, fizik, felsefe, astronomi ve müzikte getirmek istediği yenilikleri, buluşları hazmedemeyen bir takım siyasetçi ve gruplar, halkı Pisagor'a karşı ayaklandırarak, okulunu ateşe vermişler, Pisagor ve öğrencileri bu alevler arasında ölmüşlerdir.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Pisagor Kimdir Neler
 1. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,384
 2. Meryem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  9,839
 3. Aysell
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  6,481
 4. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,574
 5. Masal
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  6,390