Pizza Kulesi neden eğri?

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 16 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  Pizza Kulesi neden eğri?

  [​IMG]
  İtalya denince ilk akla gelen pizza ikincisi ise eğri Pisa Kulesi’dir. İtalya’ya gidip dünyaca ünlü Pisa Kulesi’ni görmeden gelmek hayatınızda yaptığınız en büyük hata olabilir.

  Pisa Kulesinin tepesine tam 294 basamak çıkarak ulaşabilirsiniz. Tepesinde tam 7 çan bulunur çünkü bir çan kulesi olarak tasarlanmıştır. Yapımına 1173 yılında başlanan Pisa Kulesinin ilk iki katı tamamen normaldir ancak 3. kat inşa edilirken kulenin eğilmeye başladığı görülür. Bunu farkeden mimar çeşitli yollar denesede ne yazık ki başarılı olamaz. Bu eğimin sebebi olarak inşa edilen toprağın elverişsiz olması gösterilir. O dönemde yaşanan savaşlar nedeniyle yapımı yüzyıl gibi ciddi bir zaman aşımına uğrar. 1272 yılında tekrar yapımına başlanır ancak eğim konusunda kimse birşey yapamamaktadır. 1370 yılında 60 metre yüksekliğe ulaşan Pisa Kulesinin eğriliği üzerine ilerleyen teknoloji ile tekrar tekrar araştırmalar yapılmış ve son olarak toprak katmanları incelenmiştir.

  Toprak katmanlarının incelenmesi ile birlikte yer altı sularının killi toprağı alıp götürdüğü bununda eğime neden olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.
   
Yükleniyor...