Plastiği Kim Buldu

'Güncel Bilgiler' forumunda Meryem tarafından 31 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. Plastiği Kim icat etti
  Plastik ne zaman bulundu  Plastik, İngiltere Birminghamda,“Parkesin adıyla, nitroselüloz, kâfur ve alkolün karışımıyla Birmingham kentinde Alexander Parkes İcat edildi. O dönemlerde plastik yerine kalıpla şekil verilecek malzemeler için kauçuk kullanılıyordu.
  Parkes icadını 1862 yılında Büyük Uluslararası Fuarda dünyaya gösterdi. Onun icadı bronz madalya kazandı. Kauçuğun maliyetinin yüksek olması nedeniyle Alexander Parkesin icadı büyük ilgi gördü. Üretimine ise Londrada, 1866 yılında Parkes tarafından kurulan Parkesine Co. adlı şirket tarafından başlandı. Bulucusuna göre, bu ilk plastik, “gerçekten harika bir maddeydi. Madalya, düğme, tarak, bıçak sapı, kart kutusu, kitap kılıfı, kalemlik gibi çok sayıda ve gerekli eşyaların yapımı hem kolay, hem de kaliteli hale gelmişti. Tüm bu çeşitlerle birlikte, plastik kapı kolu ve aynalar, 1862 yılında yapılan uluslararası sergide tanıtıldı.

  Plastikin icadından sonraki adım, 19. yüzyıl sonlarında Amerika Birleşik Devletlerinde atıldı. O dönemlerde Bilardo çok popüler olmaya başlamıştı. Ardı ardına açılan salonlar ve bilardoda kullanılan fildişinden yapılan bilardo topları, binlerce filin katledilmesine neden oldu. Hayvan hakları savunucuları bu zalimliğe karşı çıkmaktaydılar, ayrıca üreticiler içinde fildişi pratik değildi ve oldukça pahalı idi. John Wesley Hyatt dükkanında yaptığı çalışmalarda esnek ama güçlü yeni bir plastik türü keşfetti. Hyatt keşfi ile bilardo topları yapmayı denedi. Fakat ilk denemelerde yaptığı topların kullanmak için yeterince sert olmadığını farketti. Daha sonra yaptığı çalışmalar ile icadını dayanıklı hale getirdi. Hyatt selüloit plastik icat eden kişi olarak 15 Haziran 1869 günü New Yorkta patent aldı. Wesley, bulduğu plastiğe “selüloid adını verdi. Seliloid plastik sadece bilardo topu yapımında değil daha sonraları esnek film ve fotoğraf yapmak için kullanılmıştır.  Baskalit plastik selüloid plastikten bile daha iyiydi. Tarihe ilk % 100 sentetik plastik olarak geçti. bakalit Plastik New Yorkta 1907 yılında Leo Baekeland tarafından bulundu. Baekeland, kimyasallar ile denemeler yaparken, basınç ve ısı kontrolü sağlayan, Bakelizer denilen bir aparat yaptı. Bu ekipman ile tamamen sentetik reçine icat etti. Bulduğu bu reçine eski plastik malzemeler gibi, yeni bir şekil içinde kalıplanarak ısıtılıyordu. Bakalit soğuduktan sonra şeklini sonsuza dek bozulmadan koruyordu ve biyolojik olarak parçalanamıyordu.
  Bakalit kısa bir sürede sanayinin her alanında standart bir malzeme halini aldı. Dünya Savaşı sırasında ağır silah yapımında kullanıldı. Günümüzde plastiğin kullanılmadığı alan yoktur.
   
Yükleniyor...