Plato Nedir kısaca tanımı

'Eğitim Merkezi' forumunda YAREN tarafından 15 Şub 2011 tarihinde açılan konu

 1. plato nedir anlamı

  plato, akarsular tarafından derin vadiler ile parçalanmış olan düz ya da hafif engebeli yüksekliklere verilen bir isimdir. Coğrafi anlamda yer şeklini ifade eden bu terim, çevresine oranla daha alçakta olan parçalanmış, dalgalı ve eğimli düzlükler olarak da tanımlanabilir.

  Oluşumlarına göre platolar dörde ayrılmaktadır. Aşındırma platoları, yerşekilleri, akarsular, rüzgar ve buzullar gibi dış kuvvetler aracılığıyla sürekli aşındırılmaktadır. Aşınan arazi parçaları tektonik olaylar ile alçalır ya da yükselir.

  Tabaka düzlüğü platoları sert tabaka varlığına bağlı olarak oluşmaktadır. Yatay ya da az eğimli olan kalın tabaka varlığına bağlı olarak oluşmuş az eğimli sert tabaka üzerinde yer alan düzlüklerin çevresine oranla daha yüksekte olmasıdır.

  Lav platoları ise volkanik faaliyetler sonucunda yeryüzüne çıkmış olan lavların geniş alanları kaplamasıyla oluşur.

  Karstik platolar ise zeminde bulunan kayaların kalker, jips ya da kaya tuzu gibi kolay eriyen kayaçlardan oluştuğu alanlarda suların bu kayaları eriterek düzleştirmesiyle oluşur.
   
 2. Bencebunu yazan cok iyi bir şey yapmış bizim bunu ögrenmemiz icin uygunama biraz uzun yasaydı ğüzel olurdu
   
 3. aki

  aki

  akarsu vadileriyle parçalanmış düzlükler:f91::);):f94:
   
 4. Plato yayla olarak da bilinmektedir.Yüksek olan yerlerde etrafı dağlar ve yüksek tepeler ile çevrili akarsuların parçalanmış derin vadilerin oluşturduğu,geniş düzlük alanlardır.Bu alanlar genellikle yayla yerleri olarak kullanılmaktadır.Ülkemizde yaz aylarında platolarda hayvancılık yapılmaktadır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Oca 2016
Yükleniyor...